De opleiding in beeld Video door Michel Sleutelberg Ajax doet niet geheimzinnig over het geheim van het succes van de club. Belangrijk onderdeel daarvan is de jeugdopleiding, die terecht wereldberoemd is. Er gaat in de Meer geen week voorbij zonder bezoek van een Japanse, Duitse, Israëlische of andere buitenlandse delegatie trainers. Dat Ajax wars is van mysterieus gedoe blijkt ook uit de twee videobanden over de jeugdopleiding die onlangs op de markt gebracht zijn. Opening van zaken in twee keer vijftig minuten. De Ajax-opleiding is deels het verhaal van de organisatie. Van het computersysteem waarin bijna elke beweging van iedere jeugdspeler terug te vinden is, van de studiebegeleiding, van het voortdurend onderling uitwisselen van ervaringen door de vele trainers, van het groot opgezette scoutingsapparaat. Die zaken spelen in de twee, eenvoudig De Ajax Opleiding getitelde videobanden slechts een bijrol. 'Coördinatie en snelheid' luidt de ondertitel: de hoofdrol is voor wat gebeurt op de velden, in de trainingszaal en op de onverwachte plekken waar heel specifiek getraind kan worden. Vaak zijn dat trainingsaccommodaties die niet als zodanig aangelegd zijn. Een schuin op- en dus ook aflopend wegdek en betonnen trappen kunnen een ideale trainingsuitdaging zijn. Het is een vorm van creativiteit in de training waarin Ajax een lange traditie heeft. Die gaat misschien wel terug tot de dagen van Vic Buckingham, die zijn eerste-elftalspeler Bob Haarms na een meniscusoperatie krachtoefeningen liet doen met een gietijzeren strijkijzer om zijn enkel gebonden. Om de weerstand te vergroten. Op de video's is te zien hoe een speler vanuit een om de doelpaal gewonden elastiek naar voren wordt geschoten, waardoor hij wordt gedwongen snellere passen te maken dan in de normale wedstrijdsituatie. Dat effect geeft ook het aflopen van het schuine wegdek. Sprinten terwijl je een verzwaarde autoband achter je aan zeult (als een tegenstander die aan je trekt) is, net als het heuvel-op lopen, een vorm van weerstandstraining. Vooral de door de technische staf gehanteerde TIPS-formule, waarbij de afkorting staat voor Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid, maakt een fundamenteel onderdeel uit van het succes van de jeugdopleiding. Dat zijn bepalende factoren voor de Ajax-scouts. Met TIPS als basis begint het voor de door Ajax geselecteerde jeugd pas echt. De godenzonen-in-opleiding moeten er keihard voor werken, maar het is een uitgekiende vorm van werken, gericht op het hoogste rendement. Dat is het hele geheim, dat door de video's op klare wijze onthuld wordt. Totale Ajax-visie Men is bij de productie van de banden niet over één nacht ijs gegaan. Producent Wim Zielhorst was alleen al met het schieten van de beelden twee jaar lang in de Meer in touw. Onbekend terrein was dat niet voor hem, hij produceerde eerder de videobanden van Ajax' keeperstrainer Frans Hoek. Een video-project rond de werkzaamheden van conditie- en looptrainer Laszlo Jambor was een volgende stap. Al in de voorbereidende fase werd duidelijk dat het meer conform de denk- en werkwijze van de Ajax-opleiding zou zijn om de totale Ajax-visie in beeld te brengen. Alles heeft immers met alles te maken. Door de intensieve bemoeienis van Louis van Gaal, Co Adriaanse en over de achtergrond van het succes kan zijn hart ophalen aan De Ajax Opleiding. waarom er juist zo getraind wordt en hoe de training in de wedstrijd terug te vinden is. De koppeling van oefeningen aan wedstrijdbeelden maakt het verhaal behalve aantrekkelijk vooral ook overtuigend. De video is daarom niet alleen uiterst nuttig voor trainers (al of niet uit het buitenland; Duitse, Engelse, Amerikaanse en Italiaanse versies zijn inmiddels uitgekomen, terwijl Tjechische, Spaanse, Franse en Japanse edities eraan komen), iedere Ajaxsupporter pn vnptballipfhphhpr dip wat mppr wil wptpn inspanningsfysioloog Jos Geijsel bij de totstandkoming van de film kon de samenhang tussen de tactische, technische en fysieke aspecten die de Ajax- visie kenmerkt, verduidelijkt worden. Alle oefenstof heeft een achterliggende gedachte. De Ajax Opleiding geeft van iedere getoonde oefening aan AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 59