Waanzin Column Vroeg in de avond. Een jonge vrouw rent over straat. Zij rent in doodsangst, rent en kijkt niet achterom. Zij weet: achter haar jaagt een horde. Jaagt op haar, een jonge vrouw die naar het voetballen is geweest. Er zijn veel mensen op straat. Een wedstrijd die maar net afgelopen en een avond die maar pas gevallen is. De mensen die naar huis gaan hebben geen oog voor de jacht van een horde op een jonge vrouw die rent voor haar leven. Het tafereel gaat langs hen heen, zij willen niets zien, laat staan iets doen. Distantie en lafheid. Waarom grijpt niemand in? Vanwaar de klopjacht op een jonge vrouw? Waarom wil de horde lynchen en waarom spat er wilde haat uit hun ogen? Omdat zij een Ajax-muts draagt? Omdat zij met een blij gezicht de stadiontrap afliep omdat haar club een goed resultaat had bereikt? Omdat dat niet mag van de honden die thuis zijn in dat stadion? Het is de blinde frustratie die wordt ondersteund door domheid en die wordt gevoed door een gloeiende en laffe haat. De jacht en de vlucht vinden plaats in een surrealistisch decor. Dit is geen Beiroet, dit is geen Belfast, dit is geen Sarajevo. De laagbouwwijk is zonder door David Endt Foto Louis van de Vuurst Hartelijkheid ondanks de prijs waarom even later gevochten zal worden. Al staat de titel op het spel, er is ruimte voor menselijkheid, voor warmte en respect. Zo anders op de tribune en rondom het toneel. Racistische leuzen, provocerend gesis, een jonge voetballer die tot op het bot wordt getergd. De leuzen klinken niet alleen vanaf de tribune. Ook op de zogenaamde eretribune is van weinig eerzaamheid sprake. Frustratie wordt vertaald in verbale agressie. Mensen worden beledigd, gekwetst. Ook op een eretribune woekert racisme in een bed van complexen. Een man in driedelig kostuum vindt dat er doodschoppen moeten worden uitgedeeld, dat de tegenstander moet worden verdelgd, dat gas een goed middel is... Waanzin in een voetbaltheater. Het resultaat van de voorstelling voedt de agressie en de frustratie. Het haatgehalte van de beledigingen stijgt. De agressie groeit. Gasten voelen zich onveilig. In een stadion, een voetbaltheater. Wat is er aan de hand? Een voetbalwedstrijd. Een sportieve ontmoeting in een stadion. Voetballers die elkaar de hand schudden en feliciteren of moed in praten, ongeacht of het rood wit verschilt van kleur. Trainers die elkaar complimenteren. En op straat, in een doodnormale wijk die toevallig rond het stadion ligt, rent een jonge vrouw, gejaagd door een doodsangst, voör haar leven. Achtervolgd door een horde kerels vol van beestachtigheid. stukgeschoten ruiten, zonder geblakerde raamkozijnen en zonder prikkeldraadversperringen. Dit is een rustige buurt, toevallig rond een stadion. Een wijk waar normale en lieve mensen wonen. Door de gordijnen kiert een warm licht. Kleine maar keurige tuintjes, de televisie snort, een paastak voor het raam. En voor de deur, op straat... een razzia. Een horde honden jaagt op een vrouw in een beklemmende jacht. De afstand wordt kleiner, de prooi is binnen klauwbereik. In een laatste poging zich te redden bonkt de jonge vrouw op een deur. Laat mij binnen, redt mij. De deur gaat open, zij wordt naar binnen getrokken. De klauwen krabben aan het deurhout, de schreeuwsmoelen spugen hun racisme op het tuinpad. De waanzin staat buiten, maar vult de wijk. De vrouw is gered. Een burgermansgezin. Een PSV-vaan aan de muur van de gang als bewijs van naar welke kant het voetbalhart klopt. In die gang laat de jonge vrouw haar angsttranen vloeien. Zij voelt een arm om haar schouder maar kan niet spreken. Ontsnapt is zij en zij weet het. Tijdens PSV-Ajax zag ik hoe de emoties op het veld soms oplaaiden. Ik zag hoe er duels op het scherp van de snede werden uitgevochten. Ik zag hoe de emotie bijna buiten de oevers trad en hoe Winston het aan de stok kreeg met Marciano. Maar daar was Edgar. Hij dreef Winston weg, omarmde Marciano. De vrede hersteld. Want het is voetbal. Twee keer elf strijders met respect voor elkaar, ondanks de grote belangen. Ik zag Peter die op bezoek in zijn vroegere huis de hand schudde van menige oude vriend. AJAX MAC.AZINE MEI 1996 57

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 57