automatisch meegekregen. Voor de vorm houdt hij vol dat we in de haven niet mogen filmen, maar landinwaarts is het geen probleem, verzekert hij ons in gebrekkig Engels. We krijgen de indruk dat de sympathie voor Ajax hem best enkele oorlogsbodems waard is. We worden in ieder geval vrolijk gedag gezwaaid als we in de taxi vertrekken naar de ruïne van Ajax. Onze taxichauffeur is naar verhouding even oud als zijn auto. Het hele idee van de expeditie kan dan ook maar bar weinig enthousiasme in hem losmaken. Met horten en stoten komen we uiteindelijk aan het einde van een weg. Verder de berg op slingert zich een nauwelijks te onderscheiden voetpad. Het is warm, maar Kraan zet er toch stevig de pas in. Inmiddels is hij bijna zeventig, maar zijn conditie lijkt nauwelijks minder dan ten tijde van zijn eenmalige reservebeurt bij het eerste van Ajax. Kraan speelde in het vierde en was net aan het verhuizen. Terwijl hij op de Overtoom dozen stond te sjouwen, kwam iemand van de keuzecommissie hem vertellen dat hij de volgende dag mee moest naar Oosterparkers, de voorloper van FC Groningen. Onderweg naar de ruïne haalt Kraan herinneringen op aan zijn trip van drieëntwintig jaar geleden. Dat Rep daarbij was, de man die tegen Juventus het enige en dus winnende doelpunt had binnengekopt; en David Endt, de huidige perschef van Ajax, die destijds in het tweede speelde; en Bobby Haarms, de toenmalige trainer van het tweede, die in een opwelling de steen had opgeraapt. De offerande bestaat uit druiven, brood en wijn. Kraan vraagt of we de fles niet moeten ontkurken. Ik antwoord dat Zeus, als God der Goden, toch wel in staat moet worden geacht een flesje wijn te openen. Peinzend kijkt Kraan naar het instant altaar. "Nou kan het toch eigenlijk niet meer mis gaan, morgen tegen Panathinaikos?!" zegt hij, terwijl hij zijn blik ten hemel heft en de ogen toeknijpt tegen het felle zonlicht. De steen is snel gevonden. Kraan tilt hem op en bestudeert hem aandachtig. "Dit moet hem zijn," stelt hij vast. Als ik aanbiedt de steen het voetpad af te tillen, antwoordt Kraan dat daarvan geen sprake kan zijn. "Ik til hem tot de taxi, in het hotel laat ik hem Hennie Henrichs zien en dan zal ik er persoonlijk op toezien dat hij in de wasmand terechtkomt. Deze steen uit het verleden wordt de steen van de Toekomst." AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 39