De steen van Salamis Op herhaling Op uitnodiging van AT5r de lokale Amsterdamse televisiezender, ging vice-voorzitter André Kraan op herhalingsoefening naar het Griekse eiland Salamis - of Salamina, zoals de Grieken zeggen. Het doel was tweevoudig. Er zou, net ais drieëntwintig jaar geleden, een steen worden meegenomen van de plek waar volgens de Griekse mythologie de held Ajax ooit werd geboren. En bovendien moest er een offer worden gebracht aan Zeus. De God der Goden moest gunstig gestemd worden voor een goede afloop van de wedstrijd tegen Panathinaikos, de return van de halve finale van de Champions League. Een reisverslag van Raymond Bouwman, AT5-verslaggever en redacteur van het Ajax AAagazine. Drieëntwintig jaar geleden, na het winnen van de derde Europa Cup in 1973, speelde een veredeld Ajax 2 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ajax, een Griekse club die gevestigd was op het eiland Salamis. Bij die gelegenheid nam bestuurslid André Kraan, samen met assistent-trainer Bobby Haarms, een steen mee van de vermeende ruïne van Ajax' geboorteplek, om de oorsprong van de naam van de Amsterdamse club gestalte te geven in de prijzenkast. Als Kraan op 16 april 1996, één dag voor de return tegen Panathinaikos, aan het ontbijt vertelt over de nieuwe expeditie, komt Hennie Henrichs, bestuurslid amateurzaken, op het idee om deze steen in te metselen in Stadion de Toekomst. Kraan laat zijn Ajax- kostuum achter in het Astir Palace Hotel, vanwaar je achter een hoge heuvel nog net Salamis kan zien liggen, en stapt gemotiveerd in de gereedstaande Atheense taxi. De rit naar de haven van Perama, een plaatsje net voorbij Piraeus, duurt twee keer zo lang als de chauffeur ons had laten geloven. Zijn rijvaardigheid laat ons duizend doden sterven. De bootsman schrikt nogal van de camera en wanneer het hem duidelijk wordt dat we van zins zijn tijdens de boottocht een interview te filmen, raakt hij in oprechte paniek. Het mag niet. De haven van Salamis ligt immers vol marineschepen. En de Grieken hebben, gestimuleerd door de Turken, een serieuze defensie. Het schijnt zelfs dat in het Griekse leger het ontwikkelen van een fotorolletje nog nooit is mislukt. Aangekomen op Salamis treft ons dezelfde strengheid van een havenmeester. Het dreigt even uit de hand te lopen, totdat Kraan zijn visitekaartje te voorschijn trekt. 'André Kraan - vice- president - Ajax' staat er. De man wordt op slag zelfs bijna vriendelijk. "Ah, Aias," roept hij grijnzend. Iedere tegenstander van Panathinaikos is zijn vriend. Bij zijn liefde voor Olympiakos Piraeus heeft hij de haat voor Panathinaikos immers AJAX MAGAZINE MEI1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 38