Gras van de buren Minimaal één jaar zal Litmanen zijn dwingende, doortastende voetbalspel in de Arena aan den volke tonen. In de zomer van '97 loopt zijn contract af. En dan? "Dat zien we tegen die tijd wel" pareert hij die flauwe vraag naar de bekende weg handig. "Het is in elk geval een feit dat het voetbalklimaat in Nederland stukken is verbeterd de laatste jaren. Tot voor kort zag je nog dat alle beste spelers bij de eerste de beste aanbieding naar het buitenland trokken. Toen ontstond er een beeld dat alles prachtig en fantastisch was in het buitenland, bij welke club je ook zat. Het gras is altijd groener bij de buren, zeggen jullie toch hier? Ik vind dat wel een mooie uitspraak, hij geldt voor alles in het leven. Maar de laatste jaren kunnen we zien dat de Nederlandse topclubs het in Europa heel goed doen, Ajax voorop. Het voetbal dat we spelen en de prijzen die we pakken, zie dat maar eens terug te vinden bij een andere club. Het enige probleem is nog, dat de subtoppers te weinig gewend zijn onder druk te spelen. Roda tegen Benfica dit seizoen vond ik daar een goed voorbeeld van. Benfica is gewend aan wekelijkse druk en jaarlijks Europa Cupvoetbal, Roda niet. Als Roda een paar jaar achtereen in de Nederlandse top zou meedraaien en Europees zou spelen, zouden ze er echt niet meer op zo'n knullige manier uitvliegen. Dat zag je aan ons ook. Toen deze groep nog heel erg jong en onervaren was vlogen wij er ook uit tegen Auxerre en Parma. Dat is nu een van de grote krachten van Ajax, dat we op jonge leeftijd al konden wennen aan de druk en de sfeer rondom grote wedstrijden. Daarom zei ik vorig jaar ook, na de halve finales tegen Bayern München, dat deze groep zo lang mogelijk bij elkaar moest blijven. Als je nu al zo veel resultaten boekt, moet je in staat zijn een heel lange serie neer te zetten." Droomfinale "Het zou mooi zijn als meer Nederlandse clubs Europa Cups gaan pakken. Ik denk dat het kan. Het niveau van de Nederlandse competities ligt technisch en tactisch hoog. En het idee dat er bij alle clubs, van nummer achttien tot nummer één, achter zit is goed. Al van achteruit beginnen met voetballen, de meeste gericht op de aanval en een goede organisatie. Als ik dat met Italië vergelijk, daar vind ik het puur voetballende gedeelte minder. Je ziet minder opbouw en lijn in het spel. Wel veel mooie acties en doelpunten in de samenvattingen, maar over een hele wedstrijd bezien valt het me tegen. En als ik dan Inter met 8-2 van Padova zie winnen, vraag ik me af wie er nou eigenlijk in een Mickey Mouse-competitie speelt. Neemt niet weg dat er natuurlijk heel sterke ploegen in de Serie A spelen. Milan speelt leuk, Fiorentina ook. En Juventus is natuurlijk sterk, onze tegenstander in Rome. Al maanden geleden hadden veel mensen het over Ajax-Juventus als droomfinale en dat is het dus geworden. Juventus is een ploeg met heel veel individuele klasse en internationale

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 21