ook stelt hij alles in het werk om zijn collega-trainers en directeur Co Adriaanse ervan te overtuigen dat zijn team intact moet blijven en niet uiteen mag worden gereten doordat bijvoorbeeld de Al zijn spelers nodig heeft. "De Groot vecht in elk opzicht voor zijn spelers," zegt Teun Bogaard. De Groot wil altijd met de sterkst mogelijke opstelling spelen. Soms zit het tegen het overdrijven aan. "Tegen wie moet je dan?" vragen zijn collega's. "Rheden-uit," antwoordt De Groot zorgelijk. "Zijn die dan zo goed?" "Ik vind het een zeer lastige tegenstander." Uiteindelijk wordt het met tien vingers in de neus 0-4 en is de kracht van Rheden op z'n minst licht overschat. En zo ongeveer ging het ook bij de thuiswedstrijd tegen Hollandia Al. De defensie van wat De Groot 'een voetbalbolwerk van Noord-Holland' noemde, is zo lek als een mandje. De Groot waarschuwde voor de kracht van een ploeg die uiteindelijk met 7-0 werd teruggestuurd naar dat bolwerk in Noord- Holland. "Van onderschatting is in ieder geval nooit sprake," volgens Bogaard, die als interessantste krachtmeting van die bewuste wedstrijd de vocale tweestrijd aanmerkt tussen De Groot en de trainer van Hollandia. "Op een gegeven moment kwam hij er echt niet meer bovenuit," gniffelt Bogaard. "Maar toen ik hem daar even op wees, zette De Groot een geslaagd tegenoffensief in. Het verbaasde me dat de politie niet ingreep vanwege een overtreding van de geluidshinderwet." Bij de Al zijn de afgelopen maanden ook geen zachte woorden gesproken. Er was ook reden toe, vonden in ieder geval trainer Herman Borman en leider Cas Harms. Want juist op het moment dat het erop aankwam in de competitie liet de trots van de opleiding het afweten. Tot woede van leider en trainer. De spelers werden er keer op keer aan herinnerd dat ze volgend jaar met de volwassen mannen zullen moeten meedoen. Er werd ze voorgehouden dat als er ook maar iets waar was van de geruchten rond vertrekkende spelers - Davids, Reiziger - er toch weer ruimte zou ontstaan die moest worden ingevuld. Lange tijd maakten de tirades weinig indruk. Althans, de resultaten verbeterden niet of nauwelijks na die desastreus verlopen wedstrijd tegen Den Haag. In Arnhem werd van Vitesse verloren door een doelpunt dat er vijf minuten voor tijd inging. Thuis tegen FC Groningen wisten de spelers een 3-1 achterstand ternauwernood om te buigen naar een 3-3 einduitslag. Door alle misstappen was Feyenoord over Ajax heengegaan op de ranglijst; een onuitstaanbare situatie. Maar toen kwam de wedstrijd tussen de klassieke grootmachten van het Nederlandse voetbal. Op dat moment moesten de Ajacieden laten zien wat ze waard zijn. Het werd 3-2 voor de Amsterdammers. Leider Cas Harms zag in die wedstrijd toch wel weer wat lichtpuntjes. "Nu stonden ze er in ieder geval," zegt hij. "Kennelijk waren ze nu wel doordrongen van de ernst van de zaak. We weten niet wat de oorzaak is geweest van de dip, maar het belangrijkste is dat we er goed zijn uitgekomen." In het paasweekeinde werkte de Al een toernooi af bij het Spaanse Real Sociedad, in San Sebastian. In de poule werd achtereenvolgens met 2-1 van Bordeaux gewonnen, met 0-0 gelijkgespeeld tegen het op de nul spelende Real Sociedad en met 1-0 van Barcelona verloren, dat één perfecte tegenaanval plaatste in de hele wedstrijd. Ajax werd tweede in de poule en kon bij de finale alleen maar toekijken. En daar hebben ze bij Ajax op een of andere manier iets tegen, schijnt. In ieder geval is werkeloos toekijken een schromelijk verwaarloosd onderdeel van de opleiding. 120 AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 144