John Veldman durfde het aan 'Op is op' Op transfergebied was inmiddels wel duidelijk dat Edgar Davids en Michael Reiziger Ajax aan het einde van het seizoen zouden gaan verlaten. John Veldman (28) van Sparta bleek uiteindelijk een der weinige spelers in Nederland te zijn die de sprong naar Ajax wel durfden te maken. Op weg naar het einde worstelde Ajax op 13 april tegen RKC de drie punten bij elkaar dankzij de eerste goal van Michael Reiziger na zestig competitiewedstrijden in een bar slechte, zo niet de slechtste, wedstrijd van het seizoen. En dat een paar dagen voor het belangrijke duel tegen Panathinaikos. Het Ajax-publiek reageerde onmiddellijk nogal negatief hetgeen onze coach maar matig kon waarderen. Niet alleen 'besprak' hij na afloop de brief van de NSP, jammer en onterecht vond hij ook de negatieve reacties van het publiek dat het elftal onvoldoende steunde, juist nu het wat minder ging. Van Gaal: "Dat is niet leuk. Iedereen zit er gewoon doorheen na een vreselijk moeilijk en slopend seizoen en na een jaar waarin alles werd gewonnen. Maar als het er niet in zit, zit het er niet in. Op is op. En als het elftal kampioen wordt hebben de spelers een schitterende prestatie neergezet. Maar het is op. Het team zit er doorheen. Dat wil overigens niet zeggen dat we niet van Panathinaikos kunnen winnen of niet kampioen kunnen worden." En dat bleek ook wel. Eerst op 17 april bij de tweede wedstrijd tegen Panathinaikos in Athene. De spanning was door Van Gaal behoorlijk opgevoerd door Ajax meer en meer in de underdogpositie te manoeuvreren. "De batterij is leeg, we missen onze topscorer en we beginnen met een achterstand, ga daar maar aanstaan," zo waarschuwde de trainer. Met Dave van den Bergh als vervanger voor de geblesseerde Patrick Kluivert vertrok het gezelschap naar Athene. Succes leek vrijwel onmogelijk met 75000 doldrieste Grieken op de tribune en een tegenstander die nog maar één tegengoal in eigen huis te verwerken had gekregen. En Ajax had echt twee goals nodig voor Rome. Die kwamen er ook en hoe! De Ajaxploeg liet Panathinaikos alle hoeken van het veld zien, werkte binnen 4 minuten al de 1-0 achterstand (Litmanen) weg en had bij rust al minstens op 3-0 moeten staan als de veelheid aan kansen (Bogarde, Litmanen, Davids, Kanu) nog maar voor een deel was benut. Ogenschijnlijk in alle rust bouwde de ploeg vervolgens verder aan de meer dan verdiende 3-0 zege door weer Litmanen en invaller Nordin Wooter. Thriller Maar er zat nog veel meer in het voetbalvat. De finale van de Champions League was dan wel bereikt, de landstitel nog niet en in Groningen moest Ajax op 21 april nog maar even zien de puntjes te halen om een week later bij het afscheid van de Meer het kampioenschap te kunnen vieren. En dat viel niet mee. Zo erg zelfs, dat alles leek mis te gaan in een uiterst bizarre wedstrijd en een scoreverloop dat de adrenaline meer dan normaal door het lijf deed jagen. Gelukkig stond het vizier van Jari Litmanen op scherp om de goals van FC Groningen te kunnen pareren en lukte het Kanu zelfs Ajax op een 3-2 voorsprong te zetten die overigens al lang veel groter had moeten zijn toen de Groningers vlak voor tijd toch de gelijkmaker (3-3) achter Edwin van der Sar frommelden en alles voorbij leek. Maar zoals zo vaak, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. En die kwam van de voet van Nordin Wooter die het laatste schot van de wedstrijd in blessuretijd met een doelpunt bekroond AJAX MAGAZINE MEI 1996 13

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 13