Tegen Panathinaikos speelde Ajax de laatste Europa-Cupwedstrijd in het Olympisch stadion. Voor Danny Blind was het de 400ste officiële wedstrijd in het Ajax-shirt. Omdat het UEFA-protocol geen huldiging toeliet, volgde die voorafgaand aan AJAX - NAC, thuis in de Meer. competitie is nog lang niet beslist. Een paar weken geleden was PSV kampioen, nu is het Ajax weer, er is nog niets beslist." Er stond inderdaad nog wel het een en ander op het programma, zoals de uitwedstrijd tegen Roda JC. In Kerkrade ging onze ploeg met 2-0 kansloos ten onder aan te weinig agressie van de eigen kant, elf vinnige Roda-spelers en een wel snel vlaggende grensrechter. Door de afwezigheid van een aantal basisspelers (Ronald de Boer, Davids en Litmanen) en het uitvallen tijdens de wedstrijd van Silooy, Kluivert en Hoekstra stond er bijna een veredeld tweede elftal in het veld, dat geen kans zag tegen Roda voldoende op te boksen. Na tien jaar de volle winst voor de Limburgers, behaald in zeker niet de sterkste opstelling. Het werd uitgebreid gevierd en Ajax zag de voorsprong plotseling weer tot vijf punten gereduceerd, terwijl bij Dick Advocaat weer wat hoop gloorde. "Het kan nog spannend worden." Op 3 april speelde Ajax tegen Panathinaikos, de oude bekende uit 1971, de laatste Europa-Cupwedstrijd in het Olympisch stadion. Op Wembley, in de finale van Europa Cup 1, scoorden indertijd Dick van Dijk en Arie Haan. Nu liep het even anders. De Grieken zagen op het laatste moment kans Edwin van der Sar te verschalken en konden met een 1-0 winst naar Athene afreizen. Het moest er eens van komen. Na 22 ongeslagen wedstrijden op rij viel het doek. De kansen (voor onder anderen Kanu) waren er wel, maar de bal ging steeds net naast. De Griekse kampioen verdedigde naar behoren en liet zeer acceptabel veldspel zien met twee kansen en één doelpunt. Ook Feyenoord boekte, tegen Rapid Wien (1-1), een teleurstellend resultaat. Het bereiken van een finaleplaats was voor beide Nederlandse ploegen een hele opgave geworden. Druk paasweekeinde Voor daaraan begonnen kon worden stond voor Ajax een zeer druk paasweekeinde op het programma, waarin wel eens heel veel zou kunnen worden beslist omtrent de landstitel. Eerst kwam NAC in de Meer op bezoek. De mannen van Wim Rijsbergen verkeerden behoorlijk 'in the winning mood' en hadden zeker nog kans op Europees voetbal. Gemakkelijk zou het niet worden, al viel het achteraf wel mee. Ronald de Boer en Kanu vonden het net al voor de rust en de 2-0 stand werd in de tweede helft zonder veel problemen geconsolideerd. Meer aandacht was er voor de persconferentie na afloop, waar Louis van Gaal zijn ongenoegen uitte over de uitlatingen van de voorzitter van de WCS met betrekking tot het vertrek aan het einde van dit seizoen van Michael Reiziger en Edgar Davids, waarbij ook het journaille niet onbesproken bleef. Op tweede paasdag kwam de langverwachte wedstrijd waarin volgens velen de beslissing zou vallen in de race om de landstitel. Ajax moest op bezoek bij PSV, dat moest winnen om in te lopen terwijl Ajax niet mocht verliezen om de marge van vijf punten vast te houden. De uitgangspunten waren duidelijk en dat was terug te vinden in de wedstrijd, die veel weg had van een schaakspel. Het wachten was op fatale fouten. Die kwamen er niet en dus vielen de doelpunten bij toeval. Nilis voor PSV en uitgerekend Peter Hoekstra voor onze ploeg bepaalden de 1-1 'winst' voor Ajax. Het was een uiterst boeiend spektakel door de schitterende duels tussen Nilis en Davids en de dramatiek die zo'n wedstrijd altijd met zich meebrengt, maar goed spel was vrijwel onmogelijk vanwege de erbarmelijke toestand van het veld. AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 11