Het vertrek Aan de zijlijn Nu ik dit schrijf rest ons er slechts nog één wedstrijd. Als u dit leest is het definitief voorbij. Stadion de Meer, ons stadion de Meer is een gepasseerd station. Twaalf jaar heb ik er vele zondagen, verscheidene woensdagavonden en diverse zaterdagavonden doorgebracht, er me geamuseerd meestentijds. Ajacied ben ik al sinds m'n kindertijd, maar door omstandigheden kon ik pas vanaf 1984 lijfelijk bij de wedstrijden van 'ons aller Ajax', zoals speaker Floris Tholen het altijd zo fraai omroept, aanwezig zijn. De eerste jaren zat ik in vak M, altijd naast Mike Butter - actief voor de supportersvereniging nu - en zijn vader, die trouw voor elke wedstrijd weer uit Den Briel naar de Meer togen. Meestal op de vijfde rij van boven, niet ver van de ingang. Vak M is een lekker vak. Het Ling-vak, maar Ling speelde niet meer toen ik er m'n stek vond. Een lekker vak, omdat Ajax bijna altijd - sinds hoe lang al? - na de rust richting stad speelt. Het lekkerste kwam voor ons het laatst: die heerlijke Ajax-aanvallen vlak voor je snufferd. Je zat er echt bovenop! Zo heb ik vanaf die plek die wereldberoemd geworden omhaal van Van Basten tegen Den Bosch gezien. Veel mooier dan je later op TV zag. Ik rook al jaren sigaren. In die tijd - de tijd van vak M dus - rookte ik redelijk gedoseerd. Zonder te kijken hoeveel erin zaten stak ik altijd een doos sigaren in mijn zak op weg naar Ajax. Al gauw legde ik me de discipline op slechts dan een sigaar op te steken als Ajax gescoord had. Per goal een sigaar. Er waren wedstrijden waarin ik door Klaas Vos Ajax niet bijhouden kon, maar er waren er ook - gelukkig niet zo veel - waarin de doos onaangeroerd in de jaszak bleef. Uiterst curieus was de ontdekking dat in ettelijke wedstrijden evenveel Ajax-doelpunten vielen als er sigaren in mijn doos zaten. Ik had het scorebord wat de Ajax-kant betreft al bij voorbaat in mijn zak zitten! Tegenwoordig rook ik zo veel sigaren, heb ik er ook zo veel bij me dat zelfs bij een oppermachtig Ajax het aantal doelpunten niet meer gelijk zijn kan aan het aantal havanna's dat ik op zak heb. Maar de gewoonte is gebleven pas op te steken na een score. Het boek van de Meer is af, definitief volgeschreven. Het boek kan dicht, kan worden weggezet in de bibliotheek der herinneringen. Maar herinneringen zijn er om te koesteren. Om doorheen te bladeren als door een fotoalbum. En de herinneringen zijn vele. Gruwelijke (de gruwelijkste wat mij betreft het staafincident), maar vele malen meer verrukkelijke. Er zijn er te veel om op te noemen. Net zo goed als favoriete spelers. Ik heb geprobeerd over die twaalf jaar voor mezelf een favoriet elftal samen te stellen. Het lukt me niet, want ik doe bij elke variant spelers te kort. Ik zie er dan ook vanaf. Ik heb eens gekeken naar de 'onderkant', naar hen die het niet echt bij Ajax gemaakt hebben. Min of meer vergeten namen, maar zij hebben wel in de hoofdmacht op de heilige grond gespeeld en ik ben er zeker van dat ze dat tot op de dag van vandaag als herinnering koesteren. Wilco van Buuren, Desmond Gemert, Walter Meeuws, Rob Rijnink, Mustapha Yücedag, Erik Regtop, Walter Smak, Richard Sneekes, Alaister Dick, Michael Petersen, Peter Tiainen, Marcel Keizer, Frank Stapleton, Danny Hesp, Jan Sorensen, Hans Werdekker, Pal Fischer, Sjaak Storm, Dick van Burik, Clyde Wijnhard, Johnny Hansen. Een hele lijst, waarbij ik zeker nog wel namen vergeten zal hebben. De Meer is niet meer. Er zullen momenten komen waarop ik terug zal denken aan dat intieme stadion, aan die kleine tempel van grote triomfen. Toch zie ik uit naar de nieuwe behuizing, de nieuwe tempel als groots en passend onderkomen voor een grote club, als arena voor de hernieuwde strijd tegen tragiek en terwille van triomf. Een nieuw huis geeft ook nieuw elan. Nieuw elan onder het oude adagium barok, maar treffend verwoord in het derde couplet van de Ajax Marsch: De goede clubgeest zal ons schragen, D''eendracht maakt ons hecht en sterk. D'Ajax-vaan steeds hooger dragen, Zij ons allerschoonste werk! Ons mooie spel vol frisch bekoren Te spelen in 't Rood en Wit, Dat zij ons jaren nog beschoren Vol geest, animo en pit. Foto Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 117