Johan Cruijff, in Juventus-shirt, na afloop van de finale geflankeerd door Stefan Kovacs (links) en verzorger Henk de Haan. hoopten, werden op hun wenken bediend toen Johan Cruijff in de tweede minuut eerst de bal op de paal mikte, en een goede minuut later Horst Blankenburg het leer hoog voorzette en de toelopende Johny Rep het hoofd eronder zette. Met een boog viel de bal achter doelman Zoff en Ajax stond met 1-0 voor. Eigenlijk had iedereen daarna naar huis kunnen gaan, want de daaropvolgende 87 minuten bevatten weinig hoogtepunten. Plichtmatig Juventus, dat onverwacht met drie spitsen was gestart, bleek onmachtig en Ajax onwillig. Het beperkte zich tot het plichtmatig, zo u wilt professioneel, uitspelen van de wedstrijd. Even leek Juventus een tik terug uit te delen toen Altafini op aangeven van Furino op Stuy afstormde. Met de meesprintende Rep in zijn nek schoot de Braziliaanse Italiaan tegen Stuy aan. Het maakte Ajax nog voorzichtiger, en de scherpe dieptepasses waarmee Ajax Europa aan zijn voeten had gedwongen, waren nauwelijks te zien. Juventus wisselde in de tweede helft Bettega voor de sluwe veteraan Haller en de nog jonge Causio voor Cuccureddu. Maar ook die konden geen vuist maken tegen Ajax, dat een soort catenaccio op de grasmat legde waarom het Inter een jaar eerder had verfoeid. Regeerperiode voorbij Nadat de beker was uitgereikt maakten de Ajax-spelers, nauwelijks juichend, een halfslachtig ererondje en besloten daarmee op teleurstellende wijze een tijdperk. Al wist niemand dat uiteraard nog op dat moment. Na drie seizoenen lang Europa te hebben geregeerd, zou Ajax veertien jaar moeten wachten op een nieuw Europees succes. 78 AJAX MAGAZINE MEI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 102