hebben met Belgen. Zij spelen 'op verplaatsing'. Met dat soort uitdrukkingen binnen het voetbaljargon paste ik.me aan, maar verder hoefde ik niet te gaan." Eind jaren zeventig haalde Grijzenhout de grote prijs binnen. Hij stapte in Brugge van de kleine naar de grote club over. "Dat gaf de nodige toestanden, want de rivaliteit is er scherp. Die laaide hoog op toen ik het kampioenschap won met Club. Met spelers als Jan Ceulemans en Walter Meeuws had ik de as van het nationale elftal in mijn kern." Die titel kende snel een keerzijde. België Tahamata, die pas bij Standard Luik speelde, zijn nummertjes in Brugge kwam opvoeren. Hij hakte ons genadeloos in de pan met een onwaarschijnlijke 1-7 thuisnederlaag tot gevolg. Ik werd ontslagen, herbegon meteen bij Gent en klopte twee weken later, met een zwakker elftal, datzelfde Standard met die duivelse Simon met 2-0. Tja, zo raar zit voetbal soms in elkaar." Scouting "Het mooiste in mijn carrière blijven echter die jaren bij Ajax. Ik heb er de jonge een echte vooruitgang vind. Als ik dat vergelijk met mijn periode...! Rinus Michels, Cor Brom, Bobby Haarms en ik, wij met z'n vieren, regelden alle taken. In feite stond ik toen alleen voor de scouting. Zag ik ergens een talentrijk jongetje, dan was Michels meestal zo fair om me niets in de weg te leggen. Ik herinner me nog dat ik een zekere Louis van Gaal heb aangebracht bij Ajax. Hij voetbalde bij een amateurclubje in de buurt en manifesteerde zich daar als een echte spelmaker. Met veel doorzicht, maar helaas een beetje traag. We haalden hem speelde verrassend de finale van het EK '80 in Italië. Grijzenhout kreeg na dat toernooi verzadigde en vermoeide spelers terug. "Bovendien kwam ik meteen in conflict met Meeuws. Ik stelde Walter op als middenvelder, terwijl coach Guy Thys hem bij de Rode Duivels als libero gebruikte. Meeuws eiste dat ik hem ook als laatste man zou uitspelen, maar het clubbbelang ging bij mij voor. Nou, toen we Europees verloren van FC Basel, zat ik niet meer lekker op mijn stoel. En het feest was helemaal uit toen Simon Tohan CruijfF meegemaakt. Als je dagelijks met hem werkte, ervoer je dat hij zich, naast zijn voetbalpassie, veel met geldzaken inliet. Hij functioneerde op een manier, waardoor de positie van de profvoetballer achteraf sterker werd. Contracten in verband met schoensponsoring bijvoorbeeld lokten toen veel commentaren uit, maar iedereen is er in de voetballerij wél beter van geworden. Bij Ajax voelde je dat er op een ander niveau werd gewerkt. Nu hebben ze een heel scoutingsysteem uitgewerkt, wat ik naar de Meer. En daar zit hij nu op de hoogste stoel." Han Grijzenhout blijft, ondanks zijn avonturen bij de Zuiderburen, een fervent Ajax-supporter. "Als ik het nieuwe stadion zie oprijzen naast de snelweg, voel ik me gelukkig en fier ooit voor die club gewerkt te hebben," zegt de volbloed Jordanees." Daar kunnen die twee Belgische schoonzonen niets aan veranderen." AJAX MAGAZINE APRIL 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 88