Han Grijzenhout, in zijn Ajax-tijd naast Rinus Michels op de bank nooit gehad van mijn vertrek naar België. Al leerde ik vlug dat je er op een andere manier moest werken." Kovacs De jaren met Rinus Michels hadden hem gekneed. "Ik was behoorlijk 'Michelsiaans' in die tijd," weet hij nog. "Ik heb de opbouw van Ajax meegemaakt. De eerste Europese finale die we bereikten, verloren we in Madrid met 4-1 van AC Milan. Die nederlaag gaf Rinus een behoorijke dreun. Hij besloot in te grijpen, sneed de zwakke plekken genadeloos uit het elftal en gaf de kans aan jongeren, die ik meegevormd had. Een interessante periode, waarin jongens als Krol, Neeskens, Haan en Rep hun debuut maakten. Nadien kwam Kovacs en de verrijkende ervaringen met die man zijn me later goed van pas gekomen. Hij had een beetje de Franse slag en als je daarmee kan leven, word je in België al een stuk gemakkelijker aanvaard." Grijzenhout lacht smakelijk, als hij aan de Roemeen herinnerd wordt. "Nooit zal ik Kovacs' eerste werkdag vergeten. Hij stak een sigaret op, ging naast het veld staan en vroeg me de training te leiden. Hij had er geen benul van welke club Ajax was. Maar hij werd snel verplicht om de handen uit de mouwen te steken. Van hem leerde ik hoe je met een gesettelde ploeg moet omgaan. Hij kaartte vaak mee met de spelers en liet ze meestal winnen, om de goede luim erin te houden. 'Ajax is een diamant, maar ik heb er een briljant van gemaakt,' beweerde hij altijd van zichzelf." Brugge Grijzenhout is nadien in België steeds moeiteloos aan de slag gebleven. Zonder echt te vervlaamsen in een artificieel mengtaaltje. "Een Vlaams accent? Neen, ik ben gewoon op z'n Hollands blijven praten," legt hij uit. "Nou, je weet wel, dat je het nooit over 'uitwedstrijden' mag AJAX MAGAZINE APRIL 1996 87

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 87