Het goede gemoed van Overmars is inderdaad opvallend. Hij oogt relaxed, is uitgelaten, lacht veel en is blij met ieder stapje voorwaarts. "Dat gaat wel over als hij eenmaal het zwembad in moet," zegt de meeluisterende Marco Boogers met een bijna satanische glimlach. De verse aanwinst van FC Groningen laat zich net als Overmars in Zeist behandelen, zoals ook Foeke Booy (FC Utrecht) en Mark Luypers (Roda JC) deel uitmaken van het groepje revalidanten van Rob Ouderland. En in dat zwembad, zo bezweert Boogers nogmaals, daar gaat Overmars 'heel hard vloeken'. "Dat is ontzettend zwaar, oefeningen in het water," legt Boogers uit. "Iedereen vreest het zwembad, maar het is ontzettend goed voor je herstel, dus niemand maakt er een probleem van." Overmars knikt en lijkt zich zelfs te verheugen op de vermeende martelgang door het water. 'Dan ben ik weer een stapje dichterbij m'n rentree,' zie je hem denken. En ook de kastijding die hem daarna wacht, de beruchte hersteltrainingen van Bobby Haarms, kunnen hem niet snel genoeg beginnen. "Laatst was ik even bij Ajax en toen stond Bobby al dollend op zijn horloge te kijken toen hij me zag. Zo van: 'Nou Overmars, wanneer kunnen we aan de slag?' Ja ja, Bobby staat te trappelen, die kan niet wachten. Prachtig vind ik dat." Schaterend: "Ik zal hem eens flink laten werken voor z'n poen." Veel is hij nog niet geweest bij Ajax. Te veel trappen, te veel belasting voor zijn linkerknie, vandaar. De post-winterstopdip van zijn ploeg heeft Overmars dus vooral van de televisie en van horen zeggen. "Het is moeilijk te begrijpen waarom het opeens zoveel minder draaide na de winterstop. Ze zullen mij wel missen, ja, maar om daar de mindere resultaten op terug te voeren gaat me veel te ver. Er waren en zijn meer blessures en de vervangers hebben genoeg kwaliteit om het op te vangen. Wat er anders is aan het spel van Ajax zonder mij? Pfoeh, even denken... Kijk, ik ben een speler die altijd dubbele mandekking krijgt, met vaak nog een derde verdediger daarachter. Daardoor ontstaat er ruimte in het centrum en er zitten in elke wedstrijd kleine momentjes en acties waarin medespelers daarvan kunnen profiteren. En ik denk dat ik nogal lastig te bespelen ben omdat, naast de snelheid die ik heb, het bij mij altijd afwachten is of ik buitenom of binnendoor langs mijn tegenstander ga. Maar goed, Peter Hoekstra is ook een verschrikkelijk goede voetballer, met veel assists en doelpunten. Ik vind het dus heel moeilijk om aan te geven waar die terugval aan ligt. Het valt me ook op dat de tegenstanders minder snel kapot gespeeld worden. Nogmaals, niet omdat ik er niet bij ben, maar het is een constatering. Normaal voeren we het tempo zo hoog op, dat de tegenstander na een minuut of zestig vermoeid begint te raken. Let maar eens op, als Ajax in goede doen is gebeurt er heel vaak wat rond de zestigste minuut. Dat is dan het omslagpunt, dan slaan we toe. Ik ben er van overtuigd dat we dat dit seizoen van Ajax weer te zien krijgen. Dat kan niet missen, daar hebben we veel te veel kwaliteit voor. Het is te hopen voor de club en alle supporters. En voor mij ook een beetje, want de jongens verdienden begin dit jaar geen rooie cent voor me, ha ha. Mooie collega's zijn dat!" Over geld gesproken, Overmars beaamt dat er slechtere tijdvakken denkbaar zijn om de voetbalhemel te bestormen. Sinds voetbal een produkt heet te zijn lonkt het grote geld nadrukkelijker dan ooit. Zeker voor Mare Overmars, een gewild uithangbord van het bedrijfsleven. "Zelfs nu ik al een paar maanden uit beeld ben blijven de verzoeken voor reclamespotjes en campagnes binnenstromen. Zo ontzettend veel, ongelooflijk. Ik zal wel aantrekkelijk zijn voor bedrijven of zo. Nu houd ik het allemaal af, ik wil al mijn aandacht op de revalidatie richten. En als je fit bent moet je er ook mee oppassen, op den duur gaan al die commerciële activiteiten ten koste van je voetbal en dat mag nooit gebeuren. Daarnaast moet je waken voor overkill. Ik zal geen namen noemen, maar ik ken spelers die zo vaak zijn ingegaan op allerlei dingen, dat ze zichzelf in korte tijd uit de markt prezen. Op dat effect zit ik niet te wachten. Ik blijf liever exclusief, ga liever in zee met grote, betrouwbare bedrijven. Het klopt dat ik veel en veel rijker zou kunnen zijn als ik op meer aanbiedingen zou ingaan. Mijn vader zegt wel eens tegen me: 'Tjonge, jonge, ik wou dat ik voor zoveel geld eens ergens werd opgeroepen.' Het gaat inderdaad heel snel nu, met al het geld in de voetballerij. Daarom is het ook terecht dat topspelers op hun strepen gaan staan waar het hun aandeel in de stijgende winsten betreft. Het is eigenlijk heel raar dat de spelers, die het uiteindelijk toch allemaal doen, zo weinig meeprofiteren van de gigantische televisiedeal met het nieuwe sportkanaal. De KNVB had een regeling moeten bedenken met een verdeelsleutel voor de spelers. Zoals ik het ook logisch vind dat we meer geld krijgen als onze beeltenis wordt gebruikt om winst te maken. Ook in de media ja, de commerciële media althans. Die verdienen aan ons, terwijl je ons overal kosteloos ziet opduiken. Dan is het toch logisch als commerciële programma's en bladen gaan betalen voor onze diensten? In sommige landen is dat al het geval. Ik denk dat iedereen hier nog AJAX MAGAZINE APRIL 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 79