een van de meest begeerde voetballers van Europa, tijdens zijn revalidatie de weg der geleidelijkheid moet bewandelen. Hoe moeilijk dat ook is, met een karakter vol eerzucht en ambitie. "Ik ben zo'n gozer die denkt: als de een het in zeven maanden doet, wil ik het in vijfenhalve maand. Dat zit in me, ik heb weinig geduld met dit soort toestanden. Maar er is al duizend keer tegen me gezegd dat het niet mogelijk is om al na vijf maanden weer fit te zijn. Nee, dat vind ik nu niet meer moeilijk te accepteren, het is nou eenmaal zo. Natuurlijk zijn er momenten dat die oefeningen me vervelen en ik het even zat ben. Maar die zijn ook zo weer weg. Het valt allemaal best mee, ik kan toch nog een hoop dingen doen. En noem mij een voeballer die tijdens zijn loopbaan niet een keer tegen een zware blessure is aangelopen. Ik hoop alleen dat ik nu mijn portie heb gehad. Waar ik wel aan moest wennen is het feit dat je afhankelijk bent van anderen. Ik moet elke dag gebracht en gehaald worden, meestal door familie. En een intelligente jongen, die weet wat wel en niet goed is voor zijn herstel. Zodra hij zonder krukken mag lopen denk ik alleen dat ik hem af zal moeten remmen. Hij hamert er nu al steeds op dat hij snel weer wil voetballen. 'Rob, we gaan voor het snelste schema, hè?' zegt hij dan. Verstandelijk gezien begrijpen topvoetballers goed dat het nodig is om met de handrem erop te werken. Maar soms vergeten ze dat en gaat het gevoel meespreken. En dat gevoel zegt ze dat ze zo snel mogelijk de wei weer in willen. Vooralsnog gaat het echter, naar omstandigheden natuurlijk, prima met hem. Mare heeft een vrolijk, opgeruimd karakter, dat is een voordeel. Ook hij zal donkere momenten gaan krijgen, waarop hij het niet meer ziet zitten, maar die zullen bij hem minder intens zijn. Het is bij zijn revalidatie zoals het voor zijn hele leven geldt: Mare heeft een doel voor ogen en gaat daar op af. In dit geval is dat doel volledig herstellen. En daar moet alles voor wijken." omdat ik zoveel van auto's houd, is het een maf idee dat ik al een hele tijd geen auto heb gereden. Dat mis ik. Ik zit ook telkens Rob aan zijn hoofd te zeuren, of ik niet in een automaatje mag rijden. Dat mag ook niet, helaas. Zodra het weer verantwoord is, ga ik direct een stukkie toeren." Handrem Rob, dat is Rob Ouderland, fysiotherapeut bij de KNVB. Ouderland toont zich tevreden over zijn prominentste patiënt. "De eerste fase is altijd heel belangrijk, daarin moet de knie weer rustig worden, zoals we dat noemen. Na zo'n operatie kom je in de ontstekingsfase, zitten er zwellingen in het gewricht, en daar moet je dan even doorheen. Dat is allemaal goed gegaan en ook wat de beweeglijkheid van zijn knie betreft zit Mare op schema. Hij heeft nu een heel actief programma, dat is een soort zwart-wit-verhaal: sommige bewegingen moet hij absoluut wél maken en andere dingen mag hij absoluut niet doen. Zoals autorijden, ja. Maar Marc is AJAX MAGAZINE APRIL 1996 77

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 77