Fenomeenschap Gastcolumn door Egbert Jan Riethof CRUIJFF, Hendrik Johannes, fenomeen - zo noemde Nico Scheepmaker in 1972 zijn boek, dat in 1984 een vervolg kreeg. Voor het derde deel was Nico geen tijd meer gegund. Het had gekund. JC is in de categorie fenomenen een van de weinigen die ook buiten het specialisme waarin zijn fenomeenschap vorm kreeg (voetbal), een fenomeen is gebleken. De wereld had er héél anders uitgezien. Waar hadden we over moeten praten in de jaren zeventig en tachtig? De stiltes in al die gesprekken, je moet er niet aan denken. En bij Ajax had vanaf 1965 een of ander loser kunnen doorbreken, een bescheiden tobber die zijn rushes op het veld nét niet afmaakte, een Krajicek, zo een die op de beslissende momenten overtuigingskracht miste. Talloze voetballers, noem maar op, Haan, Krol, hadden de uitstraling gemist die zij vooral konden krijgen omdat ze ooit deel uitmaakten van een collectief dat door JC gedragen werd. Een wereld zonder JC - onvoorstelbaar. Het is best een meevaller dat hij wel is geboren, CRUIJFF, Hendrik Johannes, fenomeen. Deel 3 - 1984 tot heden - had geschreven kunnen zijn. Foto Louis van de Vuurst Het heeft er namelijk alle schijn van dat het kunstenaarschap van JC op de groene vlakte niet eens zo erg te maken had met een aanleg van de spieren en hun godsnakend snelle telefoonverkeer met de grijze kwabben. Ook daarmee, natuurlijk. Maar vooral was het een kwestie van het gemoed. Een kwestie van... extreem zelfvertrouwen. Van een... zeldzaam geringe aanleg tot twijfel. Van een... eigen soort wijsheid, onbegrensd. Van een... mensenkennis, precies begrensd genoeg. Zoiets? Van een... ongevoeligheid voor stress, naar het schijnt. Of meer een... onbekendheid met dat verschijnsel. Druk? Spanning? Wel 's van gehoord, maar, sorry. Wat is het? "Ben je cool gebleven?" vroeg de uit Nederland overgekomen tv- verslaggever. Cool. De domst denkbare vraag. In de lach schietend, het hoofd langdurig schuddend om het idee alleen al dat hij niet cool zou zijn, vertelt JC enkele keren dat het hem echt niets uitmaakt. Echt niet. Catalonië speculeert over een opvolger, de voorzitter zaagt in het openbaar aan stoelpoten. Lachend, langzaam schuddend, sneller pratend, stem vol onderkoelde dreiging: "Daar zit ik totaal niet mee. Dat weet je hier. Waar je volgend jaar zit, dat zie je dan wel weer." De overtuigingskracht is groot. Groot. Groot. Enorm. Fenomenaal. Groot. Een verschijnsel. Een studie waard. Je zou bijna denken, hoe kan die overtuigingskracht zo groot zijn? Want dat is het woord: groot. Een fenomeen. AJAX MAGAZINE APRIL 1996 De gesteldheid van JC's gemoed heeft hem als voetballer tot fenomeen gemaakt, maar ook na zijn carrière, als coach en ouder wordende man. Het lidmaatschap van de Vereniging tot Belangen Behartiging van Fenomenen (VBBF) wordt nog elk jaar verlengd. Stel je toch voor dat hij niet geboren was. Dat vader Manus op 25 juli 1946 zijn productie nog wat had uitgesteld; dat een ander zwemmertje de moegestreden Jopie had gepasseerd en als eerste had aangetikt.

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 55