Foto Louis van de Vuurst stem onthield, was later ook tegen. Wij hadden het sectiebestuur beloofd niet 'in de pers te zullen gaan', maar toen de heer Staatsen de volgende dag in het programma Buitenhof op een vraag van de heer Witteman antwoordde dat Ajax "uit emotie" tegen had gestemd, besloten wij alsnog de pers van onze beweegredenen op de hoogte te stellen. De heer Staatsen deed het immers voorkomen alsof Ajax belangrijke beslissingen slechts op emotionele gronden neemt en in een voorkomend geval niet rationeel kan nadenken. Zo'n stellingname vraagt natuurlijk om een reactie onzerzijds. De buitengewone algemene vergadering Betaald Voetbal van 22 februari was een kopie van eerstgenoemde bijeenkomst. Ondanks het feit dat in de dagen daarvoor via de media overduidelijk was geworden dat er nog heel wat haken en ogen aan het plan waren, ja, dat het als open net gepresenteerde sportkanaal inmiddels in een zogenaamd pluspakket zou worden opgenomen* waardoor decoders nodig zullen zijn, werden er nauwelijks vragen gesteld. De meeste van onze vragen werden niet, of onvolledig beantwoord. Ik wil u daar twee voorbeelden van geven. Op de vraag, voortvloeiend uit mijn uit betrouwbare bron verkregen informatie dat er op 1 augustus slechts maximaal vijfhonderdduizend decoders beschikbaar zullen zijn (terwijl er circa 6,5 miljoen nodig zijn!), hoe een en ander dan toch voor 1 augustus zou kunnen worden gerealiseerd, werd geantwoord dat "het maken van een decoder even eenvoudig is als het fabriceren van een colaflesje". De door de KNVB verstrekte gegevens leiden tot het uitzenden van 1200 uur sport. Toen ik vroeg hoe de overige 1700 uren op het sportkanaal zouden worden ingevuld, werd daar door het bestuur Betaald Voetbal overheen gesproken. Verrassend einde De vergadering kwam verrassend tot een einde. Doordat de voorzitter van Feyenoord in zijn overigens uitstekende betoog wat persoonlijk werd, sloeg de 'stemming' in de vergadering om. Toen de voorzitter van Heracles daarop een motie van orde indiende om nu maar tot stemming over te gaan, ging de heer Staatsen daar, ondanks de wetenschap dat wij nog belangrijke vragen wilden stellen, maar al te graag op in. Ons werd eenvoudig de mond gesnoerd, terwijl Ajax toch zeker een van de clubs is die in belangrijke mate bijdragen tot de hoogte van het geboden geldbedrag. De clubs die in onze richting altijd de mond vol hebben van solidariteit en daar, wanneer het om centjes gaat, ook altijd een beroep op doen, lieten ons in ons hemd staan. Solidariteit zou in dit geval hebben betekend dat ze de voorzitter erop hadden gewezen dat wij nog vragen hadden. Ajax heeft bewezen in het belang van het totale Nederlandse voetbal bereid te zijn verder te willen denken dan de hekken van het eigen stadion. Wij zijn mede-initiatiefnemer van Cotass en maken deel uit van het stichtingsbestuur. Wij hadden zitting in de commissie die de gevolgen van de afschaffing van het transfersysteem bestudeerde, alsmede in de commissie 'Jeugdvoetbal', de projectgroep 'Wedstrijdarbitrage', de werkgroep 'Verdeling televisiegelden' en de commissie die de '0-1 regeling' heeft geconcretiseerd. Bovendien hebben wij indertijd de aanzet gegeven tot de discussie over en de daaruit volgende doorlichting van de tuchtrechtspraak. Ajax is ook de club die voorstellen heeft gedaan om te komen tot een Europees licentiesysteem, hetgeen geleid heeft tot een studie die is neergelegd in een interessant rapport. Wij vinden alleen daarom al dat wij deze behandeling door het bestuur Betaald Voetbal niet verdienen en dat hebben we inmiddels schriftelijk laten weten. Michael van Praag voorzitter AJAX MAGAZINE APRIL1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 53