Het sportkanaal Van de voorzitter Foto Louis van de Vuurst Tot ieders verrassing presenteerde de KNVB in een informele vergadering Betaald Voetbal op 10 februari een plan om te komen tot een sportkanaal, waarvan de voetbalbond zelf aandeelhouder zou worden. Het plan werd zo enthousiast gepresenteerd dat het leek alsof alles al in kannen en kruiken was. Inmiddels is u wel duidelijk dat dit niet zo is. De kabelexploitanten bleken nog van niets te weten, er is grote onduidelijkheid over de vraag hoeveel Nederlandse huishoudens dit kanaal zullen kunnen ontvangen en men sprak over dertig live wedstrijden terwijl dit aantal op het moment van schrijven al tot tien is gereduceerd. Het belangrijkste was nog wel dat op het moment van presenteren nog helemaal niet bekend was hoeveel de consument voor het sportkanaal zou moeten gaan betalen. Ajax stemde dan ook tegen en wel om de volgende redenen. 1. Ajax acht het verschil tussen beide biedingen te klein om met politieke tegenstand en alle eventuele gevolgen te maken te krijgen. 2. Ajax acht het verschil tussen beide biedingen te klein om een jarenlange partner waarvan loyaliteit, onafhankelijkheid en kwaliteit onomstotelijk bewezen zijn, de rug toe te keren. 3. Ajax vreest dat archiefmateriaal van de NOS vanaf heden moeilijk toegankelijk wordt. 4. De dekking van het nieuwe kanaal is niet gegarandeerd: tien procent van Nederland is niet bekabeld, vijfendertig procent van alle campings is niet bekabeld. Er zijn ter vergadering geen garanties voor deze dekking gegeven, noch voor uitzending via de satelliet. Ook kunnen Nederlanders in België de uitzendingen niet meer volgen. Het merendeel van deze groepen is nog niet in het bezit van een schotel en wordt dus tot aanschaf hiervan gedwongen. 5. Voetbal wordt uit de maatschappij getild. Samenvattingen van wedstrijden horen ons inziens door iedereen gratis bekeken te kunnen worden. Er zal twee gulden per aansluiting per maand aan de kabelmaatschappij doorberekend worden, terwijl het gebruikelijk is dat kanalen juist voor het doorgeven op een net aan de kabelexploitant dienen te betalen. Dit zou ertoe kunnen leiden dat kabelnetten die de kosten niet willen doorberekenen hiermee worden opgezadeld en derhalve zouden kunnen besluiten het kanaal niet op te nemen. In het andere geval krijgt de consument de rekening gepresenteerd. 6. Welke zekerheid is er dat dit bedrag niet verhoogd wordt als blijkt dat het kanaal de beoogde winstcijfers niet realiseert? 7. Op het nieuwe net worden straks veel live wedstrijden aangeboden, die volgens het plan door iedereen vrijelijk bekeken kunnen worden. Dit is ons inziens in strijd met de jarenlange wens van clubs om juist geen live wedstrijden op het open net aan te bieden, daar dit het aantal toeschouwers in eigen stadions dramatisch zou verminderen. Ook de amateurs hebben hier altijd grote bezwaren tegen gehad. Filmnet was hier de oplossing voor. 8. De KNVB vaardigt een open inschrijving uit. De KNVB is vervolgens mede-eigenaar van de partij die zijn eigen inschrijving wint. Wij vragen ons af of dit zakelijk fantsoenlijk is en of het juridisch klopt, en hoe er in dit geval over zeven jaar sprake kan zijn van een eerlijke open inschrijving voor een nieuw contract. 9. Als het kanaal onverhoopt verlies maakt, wat zijn dan de financiële consequenties voor de clubs? 10. Ten slotte de besluitvorming. Het rapport met aanbevelingen dat een studiecommissie gemaakt heeft over de afschaffing van het transfersysteem werd ter bestudering mee naar huis gegeven, zodat de afgevaardigden er op de vergadering van 22 februari een afgewogen oordeel over zouden kunnen vormen. Maar een enorme ommezwaai in mediabeleid met veel onzekerheden en onbekende consequenties wordt na een voordracht van veertig minuten door de voltallige vergadering, op een paar vragen na, klakkeloos geaccepteerd. Onthutsend Het is werkelijk onthutsend om mee te maken hoe clubs bij het zien van een groot geldbedrag op een dia iedere vorm van afwegen van voor- en nadelen achterwege laten. Geen wonder dus dat het voorstel met enkel onze stem tegen werd aanvaard. Feyenoord, dat zich in eerste instantie van AJAX MAGAZINE APRIL 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 52