Koolhydraten en dergelijke, het bekende werk. Maar ik vrees dat ik moet constateren dat ik gewoon geen aanleg heb om dikker te worden. We hebben het bij Ajax wel eens over prikken gehad, maar Rolink is er niet meer en ik wil het ook eigenlijk niet. Ik doe aan krachttraining, zoals elke speler, en ik eet goed. Die combinatie moet het doen. Ik vind dat men gewoon moet accepteren dat ik geen beer ben. Soms doet men net of het alleen maar nadelen heeft, maar dat klopt natuurlijk niet. Je kunt het zien aan die kleinere spelers die wel het eerste van Ajax haalden. Overmars is klein, Davids is klein, Wooter is klein. En je kunt toch moeilijk volhouden dat ze daardoor niet goed genoeg zijn. Maar kennelijk denken die trainers als ze mij zien: nee, te iel. Ik word er gek van." Gedrevenheid De clubs staan niet in de rij voor Tuhuteru. En toch gaat de geboren en getogen Zaankanter ervan uit dat hij het volgende seizoen een club gevonden heeft. Waar dan ook. Want de hoop heeft hij nog niet opgegeven. Het ideaal uit zijn jeugd is nog onwrikbaar in zijn hoofd terug te vinden: profvoetbal. Van zijn zesde tot zijn elfde speelde hij bij KFC. Daarna tot zijn dertiende bij WZ. Toen Ajax hem vroeg hoefde hij niet lang na te denken. Tuhuteru kwam in de Ajax-jeugd samen met Tarik Oulida in één team te spelen. Het was niet de minst begaafde linkerflank die de Voorlandse velden heeft gesierd. Kenners bedachten steeds weer nieuwe superlatieven voor de twee rastalenten. Maar Oulida is bij Ajax toch een beetje blijven hangen in een mooie belofte, gelijk het Tuhuteru is vergaan. "Hij zou wat meer voor zichzelf moeten opkomen," maant Tahamata zijn neef. "Hij mist een beetje die gedrevenheid van het hoe dan ook willen slagen. Hij moet zorgen dat er nu snel iets gebeurt, anders lukt het niet meer. Ik ben ervan overtuigd dat hij een heel goede voetballer is. Alleen wordt hij niet altijd op zijn sterke punten gebruikt. Hij heeft een geweldig inzicht, maar hij krijgt niet altijd de ruimte om daar gebruik van te maken." Tahamata speelt op bijna veertigjarige leeftijd nog altijd profvoetbal bij de Belgische eersteklasser Germinal Ekeren. Hij heeft het lang volgehouden met het lichaam dat ooit ook als ontoereikend werd omschreven. Nu voetbalt hij uit pure liefhebberij. Wat betreft instelling heeft de oom meer bezetenheid dan de neef. Tot verdriet van de oom, die zich inmiddels tot Belg heeft laten naturaliseren. Tahamata: "Ik heb altijd gezegd dat ik zou stoppen als Eggie het zou hebben gered; als hij ergens een basisplaats zou hebben. Dat was niet zomaar een uitspraak. Als hij er twee jaar geleden had gestaan, had ik met veel plezier de toorts aan hem overgegeven. Maar ik voetbal nog steeds, en dat zegt genoeg over de carrière van Ignacio." "Ik ben inderdaad niet zo heel erg streng voor mezelf," geeft Tuhuteru toe. "Ook niet voor anderen trouwens. Ik denk dat Simon wel gelijk heeft als hij zegt dat ik wat meer voor mezelf zou moeten opkomen. Maar het zit nou eenmaal niet in mijn karakter. En een karakter kun je moeilijk veranderen." Ben je trots op je oom "Ja, natuurlijk. Hij betekent heel veel voor het Molukse volk." Denk je dat hij ook trots op jou is? "Nou, ik ben er nog niet, hè? Maar ik denk dat hij op een andere manier toch ook wel trots is op mij." De Republiek Bijna was Tuhuteru ook naar het Belgische uitgeweken. RWD Molenbeek was geïnteresseerd in de Ajacied. Maar op het laatste moment liep de transfer spaak. De wedstrijden tussen RWDM en Germinal waren dan bijzonder interessant geworden, met de oom tegen de neef. Het zal er niet meer van komen. Simon Tahamata neemt dit seizoen afscheid van het betaalde voetbal. De laatste jaren werd zijn voetbalstatus meer en meer tot een medium om de Molukse zaak te verdedigen. Tahamata gebruikte zijn populariteit. In elk interview dat er de laatste jaren met hem gemaakt is, komt de Molukse kwestie ter sprake. Op die manier is Ignacio Tuhuteru ook bij het land waar zijn wortels liggen betrokken geraakt. "Ik hoorde Simon er op televisie over praten. Vroeger leefde het helemaal niet AJAX MAGAZINE APRIL1996 49

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 49