De twee idealen van een Molukse voetballer Interview door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst In het seizoen '93-'94 viel hij drie keer in. Een keer in de competitie, een keer voor de beker en een keer bij de Europa Cup. In totaal kwam hij tot niet meer dan achtenveertig speelminuten in dat seizoen. Pas dit jaar speelde hij opeens weer even mee tegen Real Madrid. Ignacio Tuhuteru is de vergeten linkspoot van Ajax. Oom Simon Tahamata raadt hem aan snel naar een nieuwe club om te zien. En 'Eggie' denkt er zelf eigenlijk ook zo over. Met pijn in het hart, want hij was graag in de voetsporen getreden van zijn geliefde oom. Ignacio Tuhuteru weet dat er voor hem bij Ajax geen ruimte is. Op tweeëntwintigjarige leeftijd moet je niet meer wissel willen zitten bij het tweede. Kiki Musampa moet spelen, Van den Bergh moet spelen, en dan moet Tuhuteru ruimte maken; zo eenvoudig zijn de voetbalwetten. Musampa en Van den Bergh zijn jonger dan hij. Ooit was hij net zo'n aanstormend talent. Hij ziet ze invallen, dartelen en hopen op meer. Zoals hij dat ook eens deed, in de rotsvaste overtuiging dat er ruimte voor hem zou komen bij Ajax, of zou worden gemaakt. Hoewel hij niet meer als linksbuiten door het voetballeven gaat, was het een veeg teken dat toen Overmars uitviel, Reuser hem verving; toen Reuser uitviel Hoekstra werd aangetrokken. Wat was er toch gebeurt met 'de beul van Besiktas'? Tuhuteru is inmiddels tweeënhalf jaar voorbij het voorlopige hoogtepunt in zijn carrière: de voorzet in de Europa- Cupwedstrijd tegen het Turkse Besiktas. Hij kreeg hem van Rijkaard en gaf hem, via de eveneens ingevallen Martijn Reuser, op Ronald de Boer, die in de eenentachtigste minuut - amper vijf minuten nadat de speaker de wissel Tuhuteru voor Pettersson aankondigde - feilloos de winnende treffer inkopte. De vergelijking met zijn oom was snel gemaakt. Ajax had weer een Molukker op links, zo voorzag men. Maar het liep anders. De doorbraak liet op zich wachten. Uiteindelijk vertrok hij vorig seizoen naar Roosendaal. Te genieten viel er weinig bij de eerste-divisionist. Hoewel inmiddels in de boekenserie Geschiedenis van Noord- Brabant wetenschappelijk is komen vast te staan dat dé Brabantse ziel helemaal niet bestaat, noemt Tuhuteru als een van de belangrijkste push-factoren "de Brabantse 44 AJAX MAGAZINE APRIL1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 44