je niet iets neerzet wat je collega vijf weken geleden al heeft gedaan." Dat zal zeker niet gebeuren. Wat nu wordt neergezet is even uniek als de opdracht zelf. Van a tot z mag Van Zuuk alles zelf ontwerpen. Van de inrichting van het terrein, de stoeptegels en het entreehek tot de lichtmasten, het clubhuis, de vloerbedekking, de bar en de ballenvangers. "Beter kun je niet wensen, want op deze manier kun je er echt een eenheid van maken. Het clubhuis wordt, met die grote houten trap die in perspectief naar boven loopt, de balkons voor de bestuurskamer en de kantine die in nauw overleg met Ruud Verschoor wordt ingericht, echt een gebouw met een bijzondere architectuur dat op den duur Ajax zal typeren. De mensen zien straks een bijzonder gebouw, luxe maar niet overdreven, dat men niet dagelijks tegenkomt en dat onwillekeurig bij Ajax gaat behoren. Nou, een echt Ajaxgebouw, ik geloof dat niemand precies weet wat dat is maar het heeft wel een uitstraling die bij Ajax hoort. Kijk, alleen een gebouw of complex op zich is natuurlijk niets. Vroeger dachten de architecten echt dat zij de wereld konden verbeteren door er hun gebouwen neer te zetten maar daar is men erg van teruggekomen. Want de wereld is niet verbeterd ook al hebben ze de gebouwen gemaakt. De sfeer en de gezelligheid zullen toch van de mensen zelf moeten komen. De architect kan alleen de randvoorwaarden scheppen." De letters Harmonie is het toverwoord. Dat kan niet genoeg worden benadrukt. Alles staat in verband met elkaar. Een goed voorbeeld zijn de ballenvangers, normaal gesproken een stuk aluminium met gaas of een net. Van Zuuk maakt daar iets bijzonders van in harmonie met de tribunes en het clubhuis, waar aan de zijkant op de grote muur de letters 'Ajax' zullen prijken zoals nu het geval is in de Meer boven op het dak van de eretribune. Het is een stuk historie van Ajax dat meegaat naar de nieuwe locatie. Van Zuuk had daar wat moeite mee. Ook na wat discussies met de architect twijfelde bestuurslid Henrichs echter geen moment. "Daar nemen wij geen afscheid van. Van Zuuk vond die letters bij een relatief modern gebouw niet helemaal staan. Hij had moeite met de kleur en het lettertype. Misschien wel begrijpelijk, maar ik zei: 'Nee, Rene, die letters gaan mee! En die worden niet geplaatst ergens aan de rand van het complex maar aan de grote muur van het clubhuis. Die letters zijn een stuk herinnering en herkenning. Wie ze ziet, weet: hier moet ik zijn. Zoals men dat nu ook heeft wanneer men het stadion in de Meer oprijdt. Iedere filmreportage vanuit de Meer begint met het in beeld brengen van die letters. En hoeveel mensen kijken er niet naar wanneer zij op de Middenweg rijden? Het is een enorm stuk herkenbaarheid, net als het glas in lood in ons stadion. Dat gaat ook mee. Het symboliseert iets en het zegt iets over wie we zijn en dat mogen we nooit vergeten." PlSliiS mm-M AJAX MAGAZINE APRIL 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 29