Nederland zijn we op de goede weg. PSV, Feyenoord, Willem II en Heerenveen hebben nu al een prachtig stadion en daar komen straks de Arena en de nieuwe stadions van NAC en Vitesse bij. Voetbal is populair, dus de clubs moeten de toeschouwers juist nu op hun wenken bedienen. Kijk naar PSV, dat drie dagen na de uitwedstrijd tegen Barcelona in het prachtige stadion Nou Camp naar RKC moest voor een competitiewedstrijd. Daar zit een wereld of zes tussen." Toch onderschrijft Michael Reiziger de stelling, dat de clubs in eerste instantie garant moeten staan voor goed en aantrekkelijk voetbal. Reiziger: "Louis van Gaal heeft wel eens gezegd dat de Nederlandse competitie de betiteling 'Mickey-Mousecompetitie' niet verdient. En gezien de huidige successen van Nederlandse clubs in de Europa Cup heeft hij gelijk. Roda JC ging op een schlemielige manier onderuit tegen Benfica, een club van naam en faam. De andere drie hebben overwinterd, met een zeer riant uitzicht op de halve finales. Dat is, zo lang ik me kan herinneren, nog nooit gebeurd." Geschiedenis schrijven Het Ajax van Michael Reiziger doet ook nog mee in Europa. Wat volgens de international een heel knappe prestatie is. Mede gezien de vele blessures en het hoge verwachtingspatroon bij publiek en pers. "Het zou ook fantastisch zijn als Ajax weer de Europa Cup I zou kunnen winnen. Vanwege dat beesten-elftal waar ik het eerder over had. Wanneer won Porto de Europa Cup I, en kun jij je nog spelers van dat elftal herinneren? Ja, Madjer, vanwege dat hakballetje. Maar het is toch heel anders, het heeft iets weg van een toevalstreffer. De internationale wedstrijden volgen elkaar in ijltempo op, een topprestatie is snel vergeten. Als wij blijven winnen, kunnen we misschien een stukje geschiedenis schrijven." Michael Reiziger haalt zijn schouders op: "De toekomst zal het uitwijzen." Op de vraag waar hij zelf over drie jaar denkt te staan, moet hij het antwoord schuldig blijven. En Ajax? "Dat is van een aantal factoren afhankelijk. Blijft de trainer, blijven de spelers? Je moet niet vergeten dat Louis van Gaal een tijd heeft moeten bouwen om dit elftal zo ver te krijgen als het nu is. Als team, maar zeker ook met spelers individueel. Als de huidige groep voor een groot deel uit elkaar valt, zal er aan een ander elftal moeten worden gebouwd. En dat heeft tijd nodig. Veel tijd." De voetballer tuurt vanuit het lege spelershome door het raam naar buiten. Waar de meeuwen bezit hebben genomen van het trainingsveld langs de Middenweg. Het is stil als materiaal- en clubman Sjaak Wolfs de ruimte betreedt. Hij komt twee broodjes brengen voor Michael Reiziger. Beiden werpen een vluchtige blik in het papieren zakje, om te zien of de bestelling goed is doorgegeven. "Heerlijk," zegt Reiziger. En Sjaak Wolfs geeft hem een vaderlijk tikje op de schouder: "Eet smakelijk jongen." Het leven bij Ajax is goed. Michael Reiziger kan dan ook veel redenen bedenken om in de Meer te blijven. Maar zijn definitieve beslissing zal vooral een gevoelsmatige zijn. "Ik weet wat ik hier heb. Bij Ajax en in Amsterdam, met mijn familie en vrienden om me heen. Aan de andere kant hoor ik regelmatig van Clarence Seedorf hoe het leven in Italië is. Hoewel dat natuurlijk zijn beleving is, en die zal anders zijn dan de mijne." Met andere woorden, Reiziger is er nog niet uit. Laatste vraag dan: is hij verliefd op Ajax? "Verliefd? Pfff... Niet op een manier zoals Sjakie Wolfs of Bobby Haarms van deze club houden, denk ik. Maar Ajax zit wel in mijn hart." 20 AJAX MAGAZINE APRIL 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 20