w veranderd. "Nee, dat vind ik niet. Ik heb ook genoeg vrienden buiten het voetbal, die het me onmiddellijk zouden laten weten als dat wel zo was. Ik ben heel geïnteresseerd in hun leven. Een leven dat duidelijk anders is dan het mijne. Zij gaan vaker stappen, maken dingen mee die ik niet meemaak. Andersom natuurlijk ook, maar vreemd genoeg heb ik het met die vrienden nooit over voetbal. Ik word door hen bijgepraat over de dingen van de dag. Voor mij is die vriendschap heel belangrijk. Net als de band met mijn familieleden. Die is nog steeds hecht." Binnen die familie- en vriendenkring voelt de voetballer zich thuis en op zijn gemak. Michael Reiziger is voor hen nog steeds dezelfde Michael Reiziger als vijfjaar geleden, ondanks alle aandacht van de fans en de media en de soms astronomische geldbedragen die omgaan in de voetballerij. Vooral dat laatste went snel, bekent Reiziger. "Ik verbaas me niet over het geld dat omgaat in de sport. Omdat sport zich een belangrijke plek in de maatschappij heeft verworven. Sponsors willen daarvan profiteren, de sporters zelf ook. In Nederland wordt dan al gauw gezegd dat het allemaal te ver gaat. Maar kijk naar Amerika, daar liggen de bedragen nog vele malen hoger dan hier. Sport is commercie en de ontwikkelingen gaan razendsnel. Zie de plannen van de KNVB voor een eigen sportkanaal. Kijk naar de Belgische voetballer lean-Marc Bosman, die opkwam voor zijn rechten. Het betekende het einde van het transfersysteem. Alle voetballers mogen hem daarvoor dankbaar zijn, hoewel het natuurlijk de normaalste zaak van de wereld is, dat een voetballer aan het einde van zijn contract gewoon op kan stappen bij een club. De FIFA en de UEFA gaan gelukkig mee met de stroom. Niet erg snel, maar ze staan zeker niet stil. Zij moeten naar manieren zoeken om voetbal als kijkspel aantrekkelijk te houden. Als daarvoor aan de regels gesleuteld moet worden, dan moet dat maar. Neem nou de veranderde regel voor het terugspelen op de keeper. Die is toch heel positief uitgepakt?" Mickey-Mousecompetitie "Er wordt nu gedacht aan een extra scheidsrechter. Lijkt me een goede zaak. In Amerika wordt er bij het football zelfs al met televisiebeelden gewerkt. Ter ondersteuning van de scheidsrechters. Als een spelsituatie moeilijk is in te schatten, komt het antwoord via de microfoon van iemand die hoog boven het veld naar een beeldscherm zit te kijken. En die de situatie desnoods even terugspoelt, om er in de herhaling nog een keer naar te kijken. Die kant gaan we ook op met het voetbal. En gezien de enorme belangen die er op het spel staan, is dat geen slechte ontwikkeling." "De voetbalclubs zullen de toon moeten zetten," vindt Michael Reiziger. "En in - AJAX MAGAZINE APRIL 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 19