prachtige ervaring. De hele Italiaanse top was aanwezig, met als enige buitenlandse gasten Bayern München en Ajax. De Amsterdammers werden in de poule uitgeschakeld, maar dat deed niets af aan het aanzien dat de opleiding der wereldkampioenen geniet. Grootenboer: "Alle trainers en begeleiders van de andere clubs in ons hotel kwamen naar ons toe om te vragen hoe wij het toch voor elkaar kregen om zoveel rendement uit de opleiding te halen. Ze stonden met open mond te kijken naar ons dagschema. Iedere ochtend begon de studiebegeleiding om negen uur. Ikey Waas, onze studiecoördinator was mee. De een deed ter plekke een toets, de ander bereidde zich voor op een tentamen dat moest worden afgelegd direct na thuiskomst." Bij Ajax is dat zo normaal als het verdedigen in Italië. Voetballend vermogen is in de laars schaarser dan harde mentaliteit. "Die jongens van Juve rossen alle ballen het meer in, als het zo uitkomt," roemt Grootenboer de Italiaanse professionaliteit. Aristocratie "Op zich hadden we genoeg reden tot klagen," meent Teun Bogaard, de leider van de A2. "De voetbalomstandigheden waren hier lang abominabel. Maar soms heb ik wel eens het idee dat voetballers eerder medelijden met zichzelf hebben dan andere sporters." Het idee werd gevoed toen de A2 na drie maanden onthouding er eindelijk weer eens op mocht. FC Zwolle was de tegenstander. Onderweg naar de metropool was er opvallend veel politie aanwezig. De chauffeur van de Ajax-bus hield zich - zoals altijd - nauwlettend aan de verkeersregels. Niemand had Bogaard verteld dat Ajax A2-FC Zwolle tot de risicowedstrijden werd gerekend. Dat was ook niet zo. Dat bleek later. Het ging om De Ster van Zwolle, een wielerwedstrijd. Het heette een voorjaarsklassieker, maar de aanblik van de renners deed anders vermoeden. Bogaard: "Toen we langs ze reden, wees ik de jongens op die kleumende amateurs, die voor hun lol blauw van de kou op de fiets tegen de snijdende wind in zaten te zwoegen. 'Dat is nog eens iets anders dan die in de watten gelegde voetballers,' zei ik. Onze spelers keken wel even opzij, maar veel indruk maakte het om een of andere wonderlijke reden niet." Ajacieden zijn in principe geen zwoegers. In het voetbal heb je de arbeidende klasse en de aristocratie. Het werd Bogaard duidelijk dat de A2'ers zichzelf in ieder geval niet in de eerste categorie indeelden. Het werd 2-1 voor Ajax in de wedstrijd tegen koploper Zwolle. "Wij dachten dat het bij ons erg was geweest, de winter," zegt Bogaard. "Maar daar was het nog erger, als je de verhalen mag geloven. Ze hebben er daar ook wel trainingen uit moeten gooien omdat de club niet meer te bereiken was. Dat is de provincie." De blijdschap na de knappe overwinning tegen Zwolle werd een week later echter al weer Al Air AA A r A 7 I M F APRII 1 QQfi 117

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 117