Snakken naar gras Jeugd door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Aan het begin van dit jaar had Nederland veel weg van Siberië. Dat leidde tot tal van afgelastingen, in het betaalde voetbal en al evenzeer bij de amateurs en de jeugd. Bij Ajax is in december, januari en februari een 'rampenplan' gehanteerd, met veel vriendschappelijke wedstrijden, onderlinge partijtjes en hier en daar, als het buiten echt te bar werd, een training in de zaal onder de Jaap van Praag-tribune. Alle Ajax-elftallen snakten naar gras. "Kijk," zegt Edwin Kortlevers, de leider van de E2, "de jongens vonden het prachtig toen hun leider meedeed in het partijtje op het kunstgras. Er is niets leukers dan een volwassen man dollen die je al een half seizoen aan het vertellen is hoe je moet voetballen. Maar de werkelijke lol beleven ze toch als er een normale competitiewedstrijd gespeeld moet worden, op een normaal veld met echt gras." Na een lange winterstop werd op 2 maart, in de eerste officiële wedstrijd, met 4-1 van Zeeburgia El verloren. De jongsten der Ajacieden misten durf en lef en verloren daardoor de duels. Bij de hervatting van de competitie, een week later, ging het veel beter. DWV El werd met 7-0 verslagen. De El is een van de weinige Ajax-teams waar de lange winter een positieve invloed heeft gehad op de prestaties. Na de winterstop werd er alleen nog maar gewonnen. Leider Henk van Teunenbroek kan weer lachen. Voor de ijstijd wonnen zijn spelers immers niet iedere wedstrijd, en volgens goed Amsterdams gebruik werd de leider door zijn collega's op Voorland om die reden veelvuldig gestangd. Voor de beker werd met 1-0 van Neerlandia gewonnen. Voor de competitie werd het uit tegen DWS Dl 2-1. Volgens Van Teunenbroek was het gras een verademing voor zijn spelers. De koude, het kunstgrasveld, het was toch behelpen geweest. De training in de zaal vonden de jonge Ajacieden nog wel leuk, ter afwisseling. Als ze te vrolijk keken, in de ogen van Van Teunenbroek, grapte hij: "Als je dit zo leuk vindt, had je beter lid kunnen worden van een zaalvoetbalvereniging." En dan lachten zijn jongens vriendelijk terug, blij om de afwezigheid van bevroren snot dat tegen de bovenlip aan schuurde. Geen 'triple' voor de D2 De D2 had duidelijke doelstellingen. Maar inmiddels, net na de ijsvrije periode, is duidelijk geworden dat ze niet gehaald gaan worden. De 'triple' was het mikpunt: competitie, beker en Van Wagtendonk- toernooi. Ed Lefeber is ziek van de uitschakeling in de bekercompetitie tegen SV Almere. Na 0-0 werd met strafschoppen verloren. "Het is een klap voor ons," zegt de aangeslagen leider van de D2. "Ik ben niet de enige die zich er beroerd over voelt. Jan Olde Riekerink, de trainer, en de spelers zelf zijn zeer teleurgesteld." Aan het overwinteren had het niet gelegen. Er zijn talloze oefenwedstrijden gespeeld. Slechts één keer kon er zelfs niet op het kunstgrasveld worden gespeeld. Er lag sneeuw en ijs en het hele land was alleen maar bezig met de Elfstedentocht. "We waren zo blij dat we eindelijk weer mochten," zegt Lefeber. "En dan krijg je zoiets. Die oefenwedstrijden zijn leuk natuurlijk, maar het wordt ook een beetje een sleur na verloop van tijd. Dan is het zuur als het in de eerste wedstrijd dat het er AJAX MAGAZINE APRIL1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 112