Tegen 1.FC Kaiserslautern vestigt Edgar Davids op 24 november 1992 een record door al na 36 seconden te scoren. Foto: Louis van de Vuurst alsnog inpakken. Ingeleid door een ongelukkige fout van doelman Schrijvers scoorden achtereenvolgens Hoeness, Rummenigge en opnieuw Hoeness. De 5-1 was de zwaarste nederlaag die Ajax in Europa-Cupverband ooit te slikken had gekregen. 'Immer gerade aus was de belofte die daags voor de return in de kranten verscheen. Ajax, met Kieft, Weggelaar en Rijkaard, allen nog geen twintig, in de basis, begon hartverwarmend die opdracht uit te voeren. Binnen twintig minuten hadden Wiggemansen en Rijkaard gescoord, maar daarna bleek Ajax gaandeweg uitgeraasd, kon Bayern de controle over de wedstrijd hernemen, en in de slotfse door Rummenigge tegenscoren. De plaatsing voor de kwartfinale was verkeken, maar het blazoen was in ieder geval enigszins gereinigd. Daarna duurde het bijna zeven jaar voor Duitsland weer op het veld wachtte met vileine plannen Ajax van succes af te houden. Dat was in Athene, waar de verrassende mede-finalist in het Europa- Cuptoernooi voor bekerwinnaars Lokomotive Leipzig heette. Het naar nieuwe erkenning hunkerende Ajax van coach Johan Cruijff zou in een weinig spectaculaire wedstrijd maar één echt hoogtepunt kennen, en dat was na 21 minuten, toen Marco van Basten op tijd toeliep op een lange pass van Sonny Silooy om koppend het enige doelpunt van de wedstrijd ter wereld te brengen, en daarmee de prijzenkast in de Meer voor het eerst sinds veertien jaar weer met een Europese trofee te verrijken. Nog datzelfde jaar waren het in het Volksparkstadion van Hamburg dezelfde cijfers die op het bord zouden komen, maar ditmaal was het niet geheel verwacht: voor het in de competitie teleurstellende Ajax scoorde Hennie Meijer tegen de plaatselijke trots de winnende goal. In Amsterdam werd het karwei bekwaam afgemaakt. Arnold Mühren zorgde al na 12 minuten voor het veilige gevoel, en kort voor tijd mocht Meijer zelfs nog een doelpunt op zijn conto schrijven: 2-0. Triomftocht Na een verloren Europa-Cup-II-finale dat seizoen tegen KV Mechelen volgden de magere jaren, met uitschakeling in de eerste ronde en zelfs een jaar schorsing in Europees verband naar aanleiding van het Tegen Bayern München speelde Mare Overmars een hoofdrol. Uitzijn voorzet, waar Jari Litmanen slim overheen stapte, scoorde Finidi 2-1 en in de laatste minuut van de wedstrijd zorgde hij zelf voor de 5-2 eindstand. Foto: Louis van de Vuurst beruchte staafincident. In het seizoen 1991-1992, het eerste na de Duitse eenwording, werd de internationale terugkeer een triomftocht voor Ajax in het toernooi om de UEFA Cup. In de tweede ronde kon Rot-Weiss Erfurt, dat nog namens de inmiddels niet meer bestaande DDR deelnam, geen potten breken tegen een oppermachtig Ajax. Na toch nog een achterstand werd de armetierige DDR- ploeg simpel met 2-1 op eigen veld geklopt, waarna de return in Düsseldorf (als gevolg van het tweede deel van de UEFA-straf) een plichtmatige 3-0 overwinning opleverde. Ook het seizoen daarop stond Duitsland op het reissschema, met wedstrijden tegen de duivels van 1. FC Kaiserslautern, dat op het 'Spookslot' een warm avondje beloofde. Weinig kans. De 2-0 voorsprong die Ajax dankzij treffers van Davids en Jonk had opgebouwd, kwam geen moment in gevaar. Enkele minuten voor de rust wist Rob Alflen met een fraaie treffer zelfs de Duitse illusies definitief te smoren: 0-1. Het seizoen 1994-1995 kende de laatste ontmoeting tot nu toe met een Duitse tegenstander. In de jacht op de hoofdprijs AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 81