In 1968 trof Ajax de Westduitse kampioen 1.FC Nürnberg als tegenstander in de eerste ronde van wat het meest succesvolle Europa-Cupseizoen tot dan toe zou worden. •S&+ -.O**1 cdttO vw® Het programmaboekje van Ajax' eerste Europa- Cupwedstrijd op 20 november 1957. Hoewel zij thuis speelden, waren de Oostduitsers zo beleefd 'Ajax Amsterdam' eerst te vermelden. Nürnberg naar de Regionalliga. Een seizoen later, toen Ajax behalve de Europa-Cupfinale ook de landstitel en de bekerfinale naar anderen had zien gaan en dus genoegen moest nemen met een plaatsje in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker (de latere UEFA Cup), wachtte in de eerste ronde opnieuw een Duitse club, Hannover SV. Ditmaal moest in Amsterdam een achterstand worden goedgemaakt die Jupp Heynckes en Josip Skoblar, beiden later succesvolle trainers, hadden veroorzaakt en die door Swart beperkt was tot 2-1. In het halfgevulde Olympisch stadion (het derde Europese toernooi sprak nog maar nauwelijks aan) trok Cruijff de stand recht, en zette Swart onmiddellijk na rust Ajax op een totaalvoorsprong. Een schuiver van Gerrie Mühren besliste een kwartier voor tijd de strijd definitief in Ajax' voordeel. Spikes Nog datzelfde seizoen - we hebben het nog steeds over 1969-1970 - kwam de DDR weer uit de champagnekoeler bij de loting: Carl Zeiss Jena. Terwijl in Nederland menig juridisch hoofd zich brak over de vraag of de ploeg als zodanig mocht worden aangemerkt op de aankondigingen (Carl Zeiss was immers een sponsornaam, zo werd geredeneerd), speelde Ajax alvast de uitwedstrijd op een treurniswekkende ijsvlakte. Zeer tot verbazing van alle Nederlanders kwam het anders zo lichtvoetige Ajax-elftal totaal niet uit de verf terwijl de typisch Oosteuropese werkmachine van CZJ de Amsterdammers aan alle kanten voorbijflitste en na amper een half uur een riante 3-0 voorsprong had opgebouwd. Niet lang na rust bleek het waarom van die merkwaardige gang van zaken, toen Suurbier geblesseerd moest uitvallen: met een lange snijwond op het been. Nadere controle toonde dat de Jena- mannen zich met een soort spikes in plaats van de reglementaire noppen wat extra grip op het veld hadden verschaft. Nadat ze op bevel van scheidsrechter Francescon van schoenen hadden gewisseld, was het afgelopen met het Oostduitse overwicht. Vlak voor tijd zorgde Vasovic met een doffe knal voor een beter aanzien van de score. Protesten van Ajax bij het organisatiecomité van het Jaarbeursstedenbekertoernooi leidden tot niets: de uitslag bleef staan. Het afgeladen Olympisch stadion rook bloed bij de return. Tegen Carl Zeiss Jena, want ook de rechter was erachter gekomen dat dat al enkele jaren de officiële clubnaam was als opvolger van Motor Jena, zodat het voorgestelde FC Jena of CZJ op niets zou hebben geslagen. Vijftigduizend man sterk riep de Ajax- aanhang om wraak voor het onsportieve gedrag van de tegenstanders, maar na een kwartier werd ze de mond gesnoerd: Peter Ducke schoof bij een uitval de bal langs de uitlopende Bals. Terwijl het verbijsterde stadion zweeg, ging Ajax op jacht. Na vier minuten was het alweer Vasovic die de weg wees met een harde schuiver: 1 -1meteen daarna gevolgd door een doelpunt van Swart, en op slag van rust een juweeltje van Keizer: 3-1. Daarmee was de achterstand opeens weer rechtgetrokken. In de tweede helft werd Carl Zeiss Jena vernederd, met doelpunten van Swart en Cruijff als voor Ajax vrolijk resultaat. Na de wedstrijd, die op het allerlaatste moment live werd uitgezonden, zal in menig vaderlands huishouden voldaan een flesje zijn opengetrokken. Heilige Geest 'Go east, young men was de oproep van de loting in 1971. Ajax had inmiddels de Europa Cup voor het eerst naar AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1996 77

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 77