Uit het oosten nog nieuws? Ajax' Duitse tegenstanders in de Europa Cup door de jaren heen Historie door Evert Vermeer Ajax ontmoet in maart in de kwartfinale van de Champions League de Duitse kampioen Borussia Dortmund. Dat is een geduchte tegenstander, maar de geschiedenis van Ajax' ontmoetingen met Duitse ploegen leert dat de balans, anders dan bij het Nederlands elftal het geval is, ruimschoots in Nederlands voordeel uitslaat. Geen reden voor ongebreideld optimisme, maar wel leuk om nog eens terug te lezen. Een duik in het verleden. Sportieve ontmoetingen tussen ploegen uit Duitsland en Nederland zijn zelden geheel ontbloot van emoties. Over het waarom is inmiddels een dikke map artikelen volgeschreven door psychologen, sociologen en andere kenners, maar helemaal duidelijk is de oorzaak van die intense rivaliteit nooit helemaal geworden. Ongetwijfeld zullen de oorlogsjaren de relatie geen goed hebben gedaan, maar ook vóór 1940 schijnt er al die extra gedrevenheid te hebben bestaan om van alle wedstrijden vooral die tegen Duitsers te winnen, die tot op de huidige dag voortduurt. Daarbij is opvallend dat de rivaliteit vooral buiten het veld lijkt te worden uitgedragen, terwijl de strijd binnen de lijnen doorgaans fel is, maar zelden de perken te buiten gaat. De beruchte fluim van Frank Rijkaard tijdens het WK van 1990 dient waarschijnlijk dan ook niet verklaard te worden uit anti-Duits ressentiment, maar uit frustratie over de chaos rond Oranje gedurende dat toernooi. De bijna gênante explosie van vreugde nadat de nationale ploeg in 1988 in Hamburg de thuisploeg uit het EK had gestoten, was voer voor psychologen: was het eindelijk de wraak voor de traumatische nederlaag in de WK-finale van 1974, hadden we, zoals één analist het stelde, massaal onze fiets terugvonden, hebben wij Nederlanders echt een hekel aan Duitsers, of is het gewoon folklore, zoiets als Belgenmoppen? Oost-Duitsland Ook Ajax heeft inmiddels een lange geschiedenis van, niet zelden beladen, ontmoetingen met Duitse ploegen, zowel uit het echte Duitsland als uit het communistische aftreksel daarvan dat tot vijf jaar geleden DDR heette. In 1957, toen Ajax zijn Europese debuut maakte, mochten we van de Nederlandse regering die naam nog niet gebruiken omdat we geen diplomatieke banden hadden met Oost-Duitsland (of de Oostzone, zoals hun westelijke landgenoten dat deel van het oude Duitsland hardnekkig bleven noemen). De voetbalbond was echter wel bij de UEFA aangesloten, waardoor het kon gebeuren dat de allereerste reis van Ajax in Europa- Cupverband naar Oost-Duitsland ging. Naar Chemnitz, om precies te zijn, de stad die destijds als Karl-Marx-Stadt door het leven ging. Daar kwam Wismut vandaan, officieel althans. In feite speelde de club in het enkele kilometers verder gelegen Aue, 74 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 74