Een joch van negen wordt Ajacied Aan de zijlijn sterren. Volgens de kaart hebben ze geen oefenmeester. En dan Feyenoord: maarliefst 8 internationals: E.L. Pieters Graafland (3), J.W. v.d. Hoek (2), P.W. Steenbergen (2), P.M. Meijers (1), C. v.v. Gijp (7), C.B. Rijvers (21) en C. Moulijn (11). Maar - hoe het komt weet het jongetje van negen ook niet precies - het meest voelt hij zich aangetrokken tot de plaat met de mannen in wit shirt en rode baan in het midden. Tot die van Ajax. Terwijl ze maar één international hebben: W. Bleijenberg (3). Feyenoord trekt ook. Maar het wordt Ajax. Ja, voortaan is hij voor Ajax. En op straat is hij W. Bleijenberg, van wie hij al gauw weet dat hij Wim heet. De achterkant wordt goed bestudeerd en hij weet spoedig wie zijn elftal vormen: 1. J. Seelen - 2. W. Feldmann - 3. W. Bleijenberg - 4. J. Fransz - 5. J. Snoeks - 6. W. Schmidt - 7. P. Ouderland - 8. G. v. Mourik - 9. B. Muller -10. W.G. Anderiessen -11. J. v. Drecht. En zijn vriendjes hoeven het maar te vragen, hij weet het. De club is opgericht op 18 maart 1900 en de oefenmeester is K. Hummenberger. En in 1931,1932,1934,1937, 1939,1947 en in 1957 werd zijn club kampioen van Nederland. Toch altijd nog meer dan Feyenoord, dat vier keer landskampioen werd. Met de komst van de platen gaat hij ook de krant lezen, de sportpagina's. In tegenstelling tot wat verwacht zou worden, lezen ze bij hem thuis niet Trouw, waar niets over het voetbal op zondag in staat, maar De Gooi en Eemlander, waarin wel elke maandag voetbalverslagen te lezen vallen. En zo worden de namen personen - ook van de andere clubs - en krijgt zijn held een gezicht. Als Bleijenberg bij zijn club verdwijnt, wordt Henk Groot zijn nieuwe held, en Swart, en later Piet Keizer, en natuurlijk Johan Cruijff. Als het jongetje hard op weg is een volwassen man te worden, raakt hij die prachtplaten kwijt. Opgeruimd waarschijnlijk door dezelfde die aan de wieg stond van zijn liefde voor de rood-witten. Bij een verhuizing. Vele jaren later krijgt hij de hele serie opnieuw in zijn bezit. Voor een habbekrats gekocht op de vrijmarkt in Amsterdam tijdens een koninginnedag. Nog wat jaren later strelen zijn handen wat hij als geboortebewijs van zijn leven als Ajacied beschouwt en schrijft hij er een stukje over. Eind jaren veertig wordt een jongetje gebo ren in een streng dorp aan het IJsselmeer. Zijn vader is vrachtwagenchauffeur. Naar mate het jongetje ouder wordt is hij net als de jongetjes uit zijn buurt steeds vaker buiten te vinden. Tikkertje, verstoppertje, knikkeren, speurtochten en vooral ook voetballen: het is zijn lust en zijn leven. Behalve op zondag. Op zondag wordt er gekerkt, is er zondagsschool en de rest van de dag wordt er rustig aan ge daan. Er wordt ook niet naar de radio geluis terd. Wandelen en lezen is het enige wat geoorloofd is. Niet dat het jongetje dat zo erg vindt, want lezen doet hij ook heel graag. Op een dag komt zijn vader met een plaat thuis, van zo'n dertig bij twintig centimeter. Een voetbalplaat. Van Esso. De week erop weer zo'n plaat, de week daarop weer een. Tot de serie compleet is. De serie van de eredivisie van het seizoen 1958-1959. door Klaas Vos Hoe streng christelijk het leven, hoe streng de zondag ook is ingericht, zijn vader ziet geen kwaad in voetbalplaten, ook al betreffen ze een werelds zondagsvermaak. Zie dat joch ervan genieten! Vaderliefde gaat boven strenge leer. Prachtige platen zijn het. Op de voorkant het ■elftal. Op de achterkant de oprichtings datum van de club, het bestuur, de 'oefenmeester', het competitie verloop na 1918 en het elftal in tekenprofiel met eronder de namen. 'De tussen haakjes geplaatste cijfers achter de namen der spelers geven aan hoeveel maal de betrokken speler deel heeft uitgemaakt van een Nederlands elftal, tot 1 januari 1959.' Neem Sparta: A. van Ede (2), P. Geel 1), M. Bosselaar (14). Door zijn enorme lengte valt vooral J.C. Schilder op. Willem II heeft J. Brooymans (2), J. Mertens (1) en C. Koopal (6) als internationals. Bij DOS vallen F. de Munck (25), L. v.d. Bogert (3), H. Kraay (2), A. v.d. Linden (4) en C. Luiten (3) op. MW kent alleen M. van Bun 11) als international. Maar later zal G. Bergholtz voor het jongetje een bekende worden. ADO kent als grote ster M. Clavan (23), VW J. Klaassens (36). Bij DWS- A is J. Boskamp (4) blijkbaar de grote ster. Sportclub Enschede kan trots zijn op J.B. Odenthal 13) en M. Schaap (13). Maar bovenal op A. Lenstra (46). NOAD valt op met M. Bennaars (10), maar de naam is het mooist: Nooit Ophouden Altijd Doorspelen. Rapid JC kent geen enkele international. NAC daarentegen heeft C. Kuijs (27). En van Fr. Bouwmeester en T. Laseroms zou later veel gehoord worden. PSV komt met R. Wiersma (30), F. van Wissen (9) - die lijkt erg op zijn vader -, T. Brusselers (3), C. Dillen (5) en P. Kruiver (4). Fortuna '54 heeft J. Notermans (16) en C. v.d. Hart (28) als AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 73