Valse start Het venijn zat in de staart van 1995 en het begin van 1996. Het afgelopen jaar was natuurlijk schitterend voor de club, maar nam in de laatste twee weken ervan een andere wending. Ajax kreeg te maken met zware blessures en moest bovendien vernemen van het overlijden van zijn oudste eerste-elftalspeler Piet van Deijck. Andere transferregels, de komst van Peter Hoekstra en de eerste nederlaag na tweeënvijftig competitiewedstrijden waren opmerkelijke zaken in het nieuwe jaar. Kroniek door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst Het jaar leek perfect te eindigen. Ajax had de wereldtitel al op zak en vervolgens was daar de schitterende winst op Ierland van een Nederlands elftal met slechts Ajacieden van vroeger en nu en een prima debuterende Winston Bogarde in de gelederen. Met twee schoonheden van doelpunten schoot Patrick Kluivert de natie naar het EK, dat vanaf 8 juni dit jaar plaatsvindt aan de overkant de Noordzee. Leek ons land aanvankelijk uitgeschakeld, het zag kans zich aan de laatste strohalmen vast te klampen en door de overwinning in Liverpool plotseling veruit favoriet te worden voor de Europese titel bij de Engelse bookmakers. Een prestatie van formaat, vooral van de Ajacieden, die zich na de reis rond de wereld toch weer voldoende wisten op te peppen om deze klus te klaren. Alleen Danny Blind zal, naar het zich laat aanzien, de eerste wedstrijd moeten missen vanwege een tweede gele kaart. Dat zal dan zijn tegen Schotland op 10 juni in een poule met verder Engeland en Zwitserland. T ransf ersysteem Het Europese Hof in Luxemburg bepaalde in de 'zaak-Bosman' dat het transfersysteem in het voetbal in strijd is met het Europese recht. Gevolg daarvan is dat nu iedere speler na het beëindigen van zijn contract kan gaan en staan waar hij wil zonder de betaling van een transfersom tussen twee clubs. Uiteraard zal deze situatie vergaande gevolgen hebben voor veel partijen in het voetbal. Het is nu nog wat lastig goed te overzien hoe het zich allemaal verder zal ontwikkelen of de vraag te beantwoorden of deze beslissing het voetbal ten goede zal komen of juist niet. Een flinke discussie hieromtrent zal zeker nog enige tijd aanblijven. In ieder geval zullen langduriger contracten worden afgesloten. Daar waren al spoedig voorbeelden van te noemen in het vaderlandse voetbal. Een beetje moe Om het jaar goed af te sluiten was Ajax er zeer op gebrand de laatste wedstrijden in 1995 ook in winst om te zetten. Daardoor zou immers de voorsprong op PSV behouden blijven. FC Utrecht was op 17 december de club waartegen ons elftal voor de vijftigste keer ongeslagen bleef. Het was een gemakkelijke, reeds bij rust bereikte 3-0 winst door Litmanen (2x) en Overmars. Was de wedstrijd in de eerste helft het aankijken zeker waard, de tweede helft had eigenlijk schriftelijk kunnen worden afgedaan. De thuisclub kon Ajax niet meer tot geweldige daden inspireren en bovendien begon de vermoeidheid van het drukke programma zo langzamerhand toch ook een beetje zijn tol te eisen.

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 6