Andrei Demtchenko Profiel door Simon Zwartkruis foto Louis van de Vuurst Naam: Andrei Demtchenko Geboortedatum: 20 augustus 1976 Bij Ajax sinds: 1994, afkomstig van CSKA Moskou Achtergrond: Ik ben geboren en getogen in Zaporozje, een stad van één miljoen inwoners in de Oekraïne. Ik heb een zusje van veertien, mijn vader is chauffeur, mijn moeder typiste op een fabriek waar papier wordt gerecycled. Na de middelbare school heb ik twee jaar voor sportinstructeur gestudeerd aan de militaire academie in Petersburg. Tot mijn vijftiende heb ik gevoetbald bij een plaatselijke club in Zaporozje, daarna werd ik gescout door CSKA. Jeugddroom: Profvoetballer worden in het westen. Waar maakte me niet uit, toen ik klein was kende ik de meeste landen niet eens. Verwachtingen: Ik kwam hier blanco heen. Ik spreek de taal nu, ben gewend bij Ajax en in Nederland. Het wachten is nu op een teken van de trainer. Vrije tijd: Vriendschap: Muziek: Kleur: Ik woon in een pleeggezin in Gouda, daar breng ik veel tijd door. Of ik ga even Amsterdam in. En ik ga vaak naar Rotterdam, op bezoek bij Kljoejev, die Rus van Feyenoord. Zeker in het buitenland belangrijk. Kljoejev ken ik nog van vroeger, we speelden samen in het Russische jeugdelftal. Ik ben blij dat hij ook in Nederland is. Ik ken een paar aardige Russische bands, maar de buitenlandse vind ik beter. Hitparademuziek, zoals Michael Jackson en 2 Unlimited. Zwart, ik draag ook veel zwarte kleding. Rood vind ik alleen mooi als je het over een Ferrari hebt. Geur: Calvin Klein. Eten/drinken: Een Russisch kipgerecht, met aardappels en champignons. Die kip trekje dan met je handen uit elkaar, bij dit gerecht eet je alles met je handen. Bij drank zou je denken aan vodka, maar ik heb liever bier uit de Oekraïne. Daar staan veel brouwerijen met speciale soorten bier. Leven in een etalage: Nederland: Dat gaat voor mij niet zo op. De mensen moeten mij nog leren kennen, de meeste aandacht gaat uit naar de basisspelers. Het leven is hier veel stabieler, doordat er minder extremen zijn in de verdeling van de rijkdom. En Nederlanders zijn vrij open, maken gemakkelijk contact. Dat maakte het gemakkelijker om me bij Ajax thuis te voelen. Nederlandse Het niveau is hoger dan in Rusland. Het competitie: tempo ligt veel hoger en alles is veel professioneler. En als ze hier zeggen dat de top zo beperkt is, dan moet je eens in Rusland gaan kijken. Daar kan je bij meer dan de helft van de wedstrijden met zekerheid voorspellen wie er gaat winnen. Favoriete positie: In Rusland was ik gewend met twee spitsen te spelen, daar was ik er dan één van. In het Ajax- systeem lijkt centrumspits mij het beste. Helaas heb ik nog geen kans gehad in het eerste, dat maakt het wel eens moeilijk hier. Ik moet hard werken en wachten tot de trainer de tijd rijp acht. Hoogtepunt: Nog niet gehad, net zo min als een dieptepunt. Twee wensenIk heb er maar één: spelen in het eerste bij Ajax, dat is het enige wat nu telt, ook op het persoonlijke vlak. Pas daarna kan ik gaan denken aan het vervullen van andere wensen. A I A V A/\ A C A 7 I M F FFRRI IA PI 1 QQfi

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 59