meedoen. Toen de terugspeelregel een paar jaar geleden werd afgeschaft, zijn we daarop gaan trainen. Meteen, de volgende dag al. Trainen op de balaanname, hoe je je positie moet innemen, de korte bal naar de verdedigers, de lange bal naar voren, dat soort dingen. Dat groeit dan en afgelopen jaar ging het naar mijn zin. Ik kan nu met zowel mijn linker- als mijn rechterbeen meevoetballen. Is goed voor de ploeg, dat brengt weer wat meer rust achterin. De laatste tijd zie je zelfs de middenvelders bij Ajax zich al aanbieden als ik de bal aan m'n voeten heb. Dat is een teken dat het goed gaat met dat meevoetballen. In dat kader was het natuurlijk ook prettig dat ik met het Nederlands elftal in die beslissingswedstrijd tegen Ierland met een groot Ajax-blok voor m'n neus speelde. We zijn aan elkaar gewend, komen niet vaak voor verrassingen te staan. Dan is het lekker keepen." De hemel in geprezen Begin dit jaar was het voor Van der Sar beduidend minder aangenaam keepen. Ajax gleed na de start van de tweede seizoenshelft meermalen lelijk onderuit, waarbij individuele fouten in de defensie een ongewoon hoog aantal tegendoelpunten inluidden. "We wisten dat dat moment ooit zou komen," relativeert Van der Sar. "Het vreemde is dan, dat je gelijk overal leest dat de godenzonen van Ajax weer met hun benen op de grond staan. Waarschijnlijk omdat het een nieuwigheid was toen we eindelijk weer punten gingen verspelen. Maar wij hebben onszelf nooit zo de hemel in geprezen. Tijdens de lange ongeslagen reeks was het allemaal hallelujah in de pers, als het dan even wat minder draait slaat het opeens om naar het andere uiterste. Het zal allemaal wel. Het zou ook met een teveel aan zelfvertrouwen bij ons te maken hebben. Dat betwijfel ik, al zou ik de ware reden van die terugval ook niet kunnen vertellen. Daar kun je heel lang over na gaan denken, maar feit is gewoon dat er maar één manier is om de draad weer op te pakken en dat is door punten te pakken. Desnoods met minder mooi voetbal, dat komt later dan wel weer. Dat is ook het prettige aan Ajax, je weet dat er genoeg kwaliteit is om op alle fronten mee te strijden. En dat slechts weinig teams een antwoord hebben op onze manier van spelen. Als tijdens de wedstrijd blijkt dat de tegenstander zich heel goed heeft aangepast, zijn we slim genoeg om dat via een paar kleine veranderingen tijdens de wedstrijd weer in ons voordeel om te buigen. Alleen, om ons systeem goed uit te voeren moet iedereen scherp en in vorm zijn. Is dat niet het geval, dan kunnen ook wij wel eens onderuitgaan, ja. Is toch niets vreemds aan? Verliezen hoort ook bij de sport. We kunnen niet ieder jaar alle prijzen pakken, en dan ook nog ongeslagen. Maar het is duidelijk dat we nü sterk zijn en daar dus ook nü van moeten profiteren." Onderwaardering Op het EK in Engeland dient voor Edwin van der Sar de eerste kans zich aan om internationale roem met het Nederlands elftal te vergaren. Het optimisme is groot bij de rap gelouterde international. "Over de loting was ik in elk geval dik tevreden. Als we ons eigen spel kunnen spelen, moeten we van Engeland en zeker van Schotland kunnen winnen. Ik kijk veel naar internationaal voetbal en vooral van Schotland ben ik niet erg onder de indruk. Zwitserland vind ik moeilijker te zeggen. Daar lopen veel aardige voetballers, met internationale ervaring. Maar of het ook een samenhangend team is en hoe ze spelen, dat weet ik niet zo goed. Hoeft ook nog niet, voor die tijd valt er nog genoeg te winnen met Ajax. Het is in elk geval belangrijk dat we ons nu ook op dit platform kunnen bewijzen. Het heeft moeite genoeg gekost, maar het zou toch wel merkwaardig zijn geweest als de hofleverancier wereldkampioen is en Nederland desondanks niet tot de beste zestien van Europa zou zijn doorgedrongen. Voor de Ajacieden was het Al A V AA A r. A 7 I M C CCD DI I A DI 1 QQ£

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 55