daarvan was 'Wenen'. Bomas: "Toen Ajax de finale van de Champions League bereikte, dachten wij dat het wel eens heel leuk zou kunnen zijn als de mensen niet alleen een geldprijs van een tientje tot een miljoen konden winnen maar ook kans hadden om een reis te winnen en met Ajax mee te gaan naar Wenen. De mogelijkheden daartoe waren op dat moment schaars omdat er vijfenveertigduizend aanvragen waren voor zeventienduizend kaartjes. Maar dankzij onze sponsoring van Ajax en de relatie met Reisburo Roever konden wij de kaartjes en de reis goed regelen, en konden we onder onze klanten een aantal reizen verloten. Het werd een groot succes. Een ander voorbeeld was Japan. Hoewel dat iets verder weg lag in de beleving van de consument, had de actie wel degelijk effect. Bij dit soort acties zie je mensen onmiddellijk reageren. Het maakt emoties los. Dat is heel mooi. Iedereen die zo'n lot kocht, dacht natuurlijk stilletjes: stel je eens voor dat ik die reis win. Men gaat in het algemeen al vaak bij het kopen van een lot op voorhand fantaseren, zo van: als ik toch die vijf miljoen win, wat zou ik daar dan allemaal mee gaan doen? Of: stel je eens voor dat ik die reis zou winnen. Dat geeft je op voorhand al een rijk gevoel. Dat krijgt men ook als de prijs een reis met Ajax naar Japan is. Dat kan ook een gigantische emotionele waarde hebben. Sponsoring is niet alleen commercie maar ook emotie, en dat is heel mooi." VIP-reis Het kost Pim Bomas geen moeite nog meer voorbeelden te geven waaruit blijkt dat bij sponsoring ook de emotie een belangrijk onderdeel van het geheel is. "Bij iedere thuiswedstrijd van PSV hebben wij dertig kaarten tot onze beschikking, die wij verloten onder de klanten van de uitspelende club. Dus bij PSV - FC Twente verloten wij dertig kaarten in het gebied Twente. De mensen daar kopen loten en bedenken een slagzin, en de beste dertig krijgen een VIP-reis met hun club naar PSV aangeboden. Je zou zoiets natuurlijk ook met Ajax en Feyenoord kunnen doen. Op deze wijze besteed je niet alleen lokaal veel aandacht aan de Staatsloterij, maar breng je tegelijk een groot deel van de mensen in relatie tot iets wat heel sterk leeft en waar men emotioneel zeer bij betrokken is." Bomas wijst in dit verband ook op de actie 'Vijf minuten gratis winkelen in De Bijenkorfwaarbij de winnaar kans zag voor veertigduizend gulden bij elkaar te graaien. "Dat werd als veel leuker en emotioneler ervaren dan zo maar dat geld in je handen gedrukt te krijgen. De emotionele waarde is veel groter als je eindelijk eens de kans krijgt dingen te pakken die je altijd graag wilde hebben. Sponsoring kost weliswaar geld, maar daarover zeg ik altijd weer: met sponsoring koop je het recht geld uit te geven. Daar bedoel ik mee dat het sponsoren van een club niet alleen maar geld geven is en verder niets. Dan is het geen sponsoring, maar een donatie. Je moet er echt wat mee doen. Wij zien onze sponsoring als iets commercieels maar ook als iets emotioneels door die acties als Wenen, Tokio, De Bijenkorf en met je club mee naar PSV." Uitkeringspercentage Natuurlijk bevindt de Staatsloterij zich in Nederland niet op een eiland zonder enige concurrentie. Casino's, fruitautomaten, de lotto's alsmede de Algemene Loterij Nederland en de Postcode-loterij zijn allemaal segmenten binnen de kansspelmarkt. Waar onderscheidt de Staatsloterij zich door? Bomas gaat er eens goed voor zitten. "Bij de Staatsloterij heeft men de meeste kans om iets te winnen. We hebben een uitkeringspercentage van zeventig. Bij andere loterijen, zoals de Algemene Loterij Nederland en de Postcode-loterij, ligt dat tussen de twintig en vijftig procent. Daar gaan de opbrengsten rechtstreeks naar goede doelen en charitatieve instellingen. Onze benificiënt is de Nederlandse staat. Wij dragen dus bij aan de staatskas, waaruit allerlei dingen worden gefinancierd. Het is alleen niet mogelijk om aan te geven dat een bepaald stukje van de Van Brienenoordbrug door de Staatsloterij is betaald of dat een stukje sociale voorziening wordt gefinancierd door onze bijdrage."

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 49