bureau was ook al aangesteld om als zodanig op te treden bij de bouw van de Amsterdam Arena, waarbij het Ajax-gevoel eveneens een rol speelt bij het nemen van beslissingen en het geven van adviezen. Bij de aanleg van ons eigen nieuwe huis is het natuurlijk helemaal van groot belang dat goed wordt ingeschat wat de club wil. Ons pakket van eisen en wensen moeten zij goed kunnen overbrengen op de mensen die het moeten realiseren. Dat is het moeilijkste van alles. Hoe kan je iemand die losstaat van Ajax toch dat Ajax-gevoel geven? Dat geldt ook voor de architect, René van Zuuk. Hij komt niet direct uit de voetbalwereld, maar kreeg wel de opdracht zodanig iets te ontwerpen dat er een relatie ontstaat tussen het complex en de Amsterdam Arena. Want het kan niet zo zijn dat er tussen die twee geen binding is, ook al is er enige afstand. Bovendien moet het ook niet zo worden dat je bij binnenkomst op het complex in een gigantische diepte kijkt en je ergens ver weg in een hoekje ziet dat er een wedstrijd gespeeld wordt. Het terrein meet negen hectare, 450 meter lang en bijna 200 meter breed. René van Zuuk heeft alles zo landschappelijk geconstrueerd dat iedereen zich op het complex geborgen zal voelen." Continuïteit en zekerheid De hulp van Twijnstra Gudde betekende overigens niet dat iedereen bij Ajax nu lekker achterover kon gaan hangen en de boel de boel kon laten. Henrichs: "Bestuurlijk blijf je natuurlijk verantwoordelijk, samen met de directieleden. Vanaf het begin in 1992 met Arie van Eijden en dan nu met Maarten Oldenhof en Bob-Jan Hillen. Daarom komen er toch nog veel zaken op je af. Om maar iets te noemen: met het stadsdeel Zuidoost moest een huurovereenkomst gesloten worden over een stuk grond dat eigendom was van Ouder Amstel. Dat leek geen probleem, hoewel de verhoudingen tussen Amsterdam en Ouder Amstel niet bepaald optimaal waren. Het werd lastig toen plotseling bleek dat Ouder Amstel een bestemmingsplanwijziging had neergelegd bij Gedeputeerde Staten met betrekking tot grond waar gebouwd moest worden en er hangende die zaak niets gedaan kon worden. Dat was een fikse tegenvaller, want de tijd begon te dringen. Het was formeel een zaak tussen Amsterdam en Ouder Amstel, maar zolang er geen oplossing kwam gebeurde er niets. Wij zagen de bui al hangen, door dit tijdverlies zou de planning in het gedrang komen en dat kon niet. In juni 1995 zou daadwerkelijk met de bouw moeten worden begonnen om op tijd - medio 1996 - klaar te zijn. In beroep gaan kon wel, maar zou mogelijk te lang duren. Bovendien hadden we inmiddels een architect gevonden, er was een contract met de Heidemaatschappij afgesloten voor de aanleg van de velden, later in het proces met de installateur en uiteindelijk in juni 1995 met de bouwcombinatie Ballast/Bam. We werden als het ware gedwongen opdrachten af te geven op momenten dat de planning nog niet duidelijk was, maar die gok moesten we wel nemen." Als de nood het hoogst is, is de oplossing meestal zeer nabij. Die kwam toen de mogelijkheid werd geboden de grond te kopen. Ajax hapte onmiddellijk toe om aldus een paar vliegen - zekerheid en continuïteit - in één klap te slaan. Henrichs: "Dat gaf ons een garantie voor de verre toekomst. De club kan er tot in lengte van dagen blijven zitten." Op 27 april 1995 kwam de koopovereenkomst rond. Net op tijd voor de Heidemaatschappij om te beginnen met de aanleg van de velden, uiteraard een belangrijk onderdeel van het complex. Het gras moet optimaal zijn om het Ajax-spel goed tot zijn recht te laten komen. Om tot optimaal gras te kunnen komen heeft het twee groeiseizoenen nodig. Dat lukt nu, maar het heeft er door het moeizame proces om tot de koopovereenkomst te komen wel om gespannen. 30 juni 1995 Dit alles liep parallel met de verhuizing van de clubs JOS en TOS/Actief. Met JOS verliep alles vlot, maar nieuwe problemen doemden op met TOS/Actief dat begin juni 1995 nog geen nieuw onderkomen had en bezwaren maakte tegen de kap- en bouwvergunning. "Ook nu was het formeel ons probleem niet," zegt Hennie Henrichs, "maar het stagneerde wel de voortgang, dus hadden wij er natuurlijk alle belang bij het probleem zo snel mogelijk te helpen oplossen, hetgeen ook tot ieders tevredenheid is gebeurd. Op de gedenkwaardige 30 juni 1995, een mijlpaal in het hele proces, waren alle bezwaren van tafel, was de verhuizing van Tos/Actief in principe geregeld en de laatste opdracht aan de bouwcombinatie verleend. Na tweeënhalf jaar intensieve arbeid waren alle voorbereidende activiteiten voltooid." En nu? De bouw verloopt voorspoedig en Henrichs kijkt tevreden naar de Toekomst, letterlijk en figuurlijk. "Er komt een accommodatie waar we met z'n alles trots op kunnen zijn en die ons de garantie geeft dat we met alle voorzieningen die we in huis krijgen op ons hoge niveau kunnen blijven acteren en onze jeugdopleiding de aandacht kunnen geven die zij verdient. Een accommodatie die het clubleven goed zal doen. Bovendien zal onze supportersvereniging op het complex een ruimte krijgen. Om toch maar vooral die binding tussen club en supporters zo nauw mogelijk te houden. Het hoort allemaal bij elkaar."

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 33