Het gaat om een project waaruit blijkt dat Marcio Santos niet alleen zijn benen, maar ook zijn hoofd goed gebruikt. Marcio legt uit: "Meer dan een half jaar geleden ontmoette ik in Brazilië een grote ondernemer. Wij hadden een goed gesprek en kwamen op een idee. Dat idee was om in Santa Caterina, een plaats aan de zuidkust van Brazilië, niet ver van Porto Alegre, een modern multifunctioneel sportcomplex te bouwen. Ik praat over een stadion met alle faciliteiten, sporthallen, tennisbanen, alles. Dus niet alleen voor voetbal maar voor meer sporten. Sport is heel erg populair in Brazilië, maar de voorwaarden om amateursport te bedrijven zijn erbarmelijk. Voor een land met de potentie van Brazilië is het eigenlijk te gek dat wij niet veel meer olympische medailles winnen, dat wij niet veel meer wereldkampioenen hebben. Dat komt ook omdat er een geweldig gebrek aan goede accommodaties en faciliteiten is. De plannen zijn al ontvouwd. Er zijn in eerste instantie dertig aandelen te koop voor het project. Wij proberen die allereerst bij topsporters onder te brengen. Toppers als Tullio, Renato Gaucho en ook Ronaldo hebben al toegezegd en er komen steeds meer reacties binnen. Met het bedrag dat daaruit komt, kan gebouwd worden, waarbij het voordelig is dat de burgemeester van Santa Catarina ook volledig achter het project staat. Een voordeel is ook dat er in Santa Catërina nog geen grote club is, het is onontgonnen gebied maar wel een gebied met mogelijkheden. Met de topsporters als leiders van het project moet het mogelijk zijn om grote financiers te interesseren. Dat was het idee. Nu blijkt dat die grote financiers al grote interesse hebben. Het ziet er dus heel positief uit. Naast het sportcomplex willen wij in Santa Caterina ook een toeristisch centrum bouwen dat is gelieerd aan het sportcomplex. Dat kan heel aantrekkelijk zijn, niet in de laatste plaats omdat de criminaliteit, waar Brazilië behoorlijk onder lijdt, in Santa Caterina veel minder is. Met het geld dat uit de toeristische hoek komt, zouden wij dan weer veel goed werk kunnen doen voor de kansarme kinderen. Ik denk aan een voetbalschool, een volleybalschool, een basketbalschool, aan mogelijkheden voor juist die kansarme kinderen om via de sport iets te bereiken. Kort voordat ik terugkwam naar Nederland hebben wij het project geïntroduceerd en het is enorm positief ontvangen." Rijkdom Hoe komt dat een voetballer van zevenentwintig jaar nu al zo intensief bezig is met de toekomst? Hoe komt het dat Er is nog een andere Santos in Amsterdam, Marcio's broer Luiz. Samen introduceerden zij onlangs in Brazilië een opvallend initiatief tot de bouw van een modern multifunctioneel sportcomplex. Marcio Santos een zo ambitieus plan op poten zet? Is het voetballen alleen niet genoeg? "Ik heb geleerd. Er zijn talloze voorbeelden van voetballers die slecht met hun roem en met hun geld omgingen. Denk aan Garrincha, een van de beste Braziliaanse voetballers ooit, die in de goot stierf. Veel voetballers geven hun geld uit, geven héél veel geld uit, zonder aan de toekomst te denken. Ze kopen een glanzende auto die zij na hun carrière weer moeten verkopen om boodschappen te kunnen doen. Ik wil mijn hoofd, mijn verstand gebruiken en zorgen dat mijn toekomst er goed uitziet. En ik wil niet alleen maar achterover leunend in een stoel zitten niets doen wanneer ik ben uitgevoetbald. De ervaring die ik opdoe in het buitenland zal mij helpen, ik houd mijn ogen en oren goed open. Het is helemaal niet zo eenvoudig om uit je land weg te gaan om in Europa te gaan voetballen. Het is geen vakantie, het is werk en je moet investeren in jezelf voor de toekomst. Ik heb altijd in het groot gedacht. Dat was een van de redenen waarom ik ook naar Ajax ben gekomen. Daarom vond ik mij, toen ik de keuze had, ook te jong voor een carrière - met heel veel geld - in Turkije en koos ik voor Ajax. Ik wil winnen. Ik wil in meer dan alleen in financieel opzicht als een rijker man naar Brazilië terugkeren." :RDI I ADI i QQ£

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 20