©AST! Uitverkorene In die sportzaal en in het krachthonk vecht Marcio Santos naar zijn herstel. Het kan hem niet snel genoeg gaan maar ook hij weet dat hij beter twee weken later dan één dag te vroeg kan zijn. Hij wil voetballen. "In de kleedkamergang en in de kleedkamer liggen die ballen... Als ik die zie, wil ik spelen, voetballen. Dan mis ik het voetbal heel erg. Wanneer ik op tijd hersteld ben en voor Ajax nog een aantal wedstrijden kan spelen, betekent dat ook dat ik weer in aanmerking kan komen voor het nationale elftal. Voetballen voor Brazilië is het allerhoogste. Kijk, wij zijn een enorm groot land, bijna té groot. Miljoenen en miljoenen mensen. Miljoenen en miljoenen voetballers ook. En als je dan tot de beste elf, luister, de beste elf van dat land hoort, dan is dat een droom die uitkomt. Iedere keer opnieuw. Voor alle Brazilianen is de seleccao heel erg belangrijk. En voetballen voor het nationale elftal is meer dan een eer, dan ben je een uitverkorene. Komende zomer zijn de Olympische spelen in Atlanta..." Marcio's ogen tonen een twinkeling, uit zijn stem spreekt hoop. "Olympisch kampioen worden. Dat is een andere droom van mij. Misschien is die olympische titel nog wel meer waard dan mijn wereldkampioensmedaille. Want nog nooit won Brazilië in het voetbal een gouden medaille. Oók niet in Seoul, met Romario, Bebeto, Geovani, Taffarel. Ik hoor al bij een groep die geschiedenis heeft geschreven door het WK te winnen. Als jongetje keek ik naar de wedstrijden op televisie. Duitsland, Argentinië, Spanje vooral, Mexico, Italië... Brazilië werd géén wereldkampioen. Man, de kleine Marcio Santos heeft gehuild. En vervolgens was ik er bij toen het wél lukte! Het volgende doel is het olympisch goud." Broer Luiz Er is nog een andere Santos in Amsterdam. Hij wordt vaak verward met de Ajax- Santos, want hij lijkt erg op hem. Die andere Santos is Luiz Santos, de vijfjaar oudere broer van Marcio. Al vele jaren is het voetbal, weet wat er bij komt kijken en hoe belangrijk het is dat een professional zijn rust heeft, niet hoeft om te kijken naar allerlei vervelende zaakjes. Al in Brazilië hielp hij mij en toen ik naar Europa ging had ik zijn hulp nog meer nodig." Luiz de steun en toeverlaat van Marcio, de man die hem werk uit handen neemt en bijstaat met raad en daad. "Hij is als een broer voor mij..." Marcio lacht om zijn kwinkslag en om de opzettelijke warmte in zijn stem. "Serieus, Luiz is heel erg belangrijk. Ik ben niet getrouwd en hij kent mij, weet hoe ik in elkaar zit en hij weet van voetballen. Wij waren thuis met vijf kinderen, een zusje en vier broers, Luiz, Marcelo, Flavio, Lucia en ikzelf, en alleen wij tweeën waren voetballers. Hij begrijpt Die Luiz moest tijdens de afwezigheid van Marcio regelmatig handtekeningen geven aan de fans die vaak niet wilden geloven dat hij Marcio Santos niet was. En wanneer zij het wel geloofden vonden zij een signatuur van de broer van Marcio ook heel mooi. De ondernemer Santos Luiz helpt Marcio ook met een zeer opvallend initiatief dat kort geleden door de Ajacied in Brazilië werd gepresenteerd. Nog even en Marcio Santos is terug op het punt waar hij vorige zomer bij Ajax begon: bij Bobby Haarms en de bank.

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 19