De operatie is voltooid, de revalidatie kan beginnen. De narcose begint te werken. het startpunt. "Op voetbalgebied was de verandering behoorlijk groot, vooral wat betreft de trainingen. Bij Ajax wordt er korter maar veel intensiever getraind. Het fysieke aspect is heel belangrijk want alle spelers moeten in dit systeem veel arbeid verrichten. In Frankrijk en in Italië wordt soms langer dan twee uur getraind maar in een lager ritme. Trainen in Nederland kost meer kracht en daar moet je aan wennen wanneer je uit een ander land komt. Tactisch wordt er ook iets anders gespeeld, maar dat vind ik niet zo'n probleem." Emotie bij Ajax - Gremio De tussentijdse terugkeer naar Brazilië duurde langer dan verwacht. De eerste fase van zijn revalidatie doorliep hij in Rio de Janeiro. Heerlijk weer, zomer in Rio. Het klinkt allemaal mooi, maar Marcio Santos vond het niet zo mooi. Het was onder de omstandigheden wel goed dat hij dicht bij zijn familie was en wellicht bevorderden de warme zonnestralen het herstel van zijn beschadigde been, liever had hij natuurlijk gespeeld. "Ik kreeg heel veel reacties. Vrienden en collega's die belangstellend vroegen hoe het met mij ging, die mij moed inpraatten. Het is goed om te voelen dat de mensen dicht bij je staan. Dat er affectie is. Dat gevoel had ik ook met Ajax, al was de afstand groot en het contact niet heel frequent. Maar ook van Ajax-supporters heb ik heel aardige attenties ontvangen. Zeker in de eerste weken was ik aan huis gekluisterd. De meeste tijd bracht ik door met het kijken naar televisie. Veel voetbal. In Brazilië heb je zoveel competities, de normale competitie, de Braziliaanse beker, de Copa Libertadores, de Supercopa, er is altijd wel een wedstrijd die wordt uitgezonden. En ik heb Ajax ook veel zien spelen. Tijdens Real Madrid - Ajax was ik bij de fysiotherapeut, maar Ajax - Gremio heb ik uiteraard live gezien. In meerdere opzichten was dat een bijzondere wedstrijd. Het was een wedstrijd waarvoor ik naar Ajax was gekomen. In Europa leeft het minder, geloof ik, maar in Brazilië is wereldkampioen worden iets fantastisch. Als wereldkampioen ben je een grootheid, en die kans.om wereldkampioen te worden bij de clubs had ik bij Ajax. Ik was erg nerveus voor de wedstrijd, ik was emotioneel. Ook tijdens de wedstrijd, want ik had verwacht dat Ajax minder moeite zou hebben met Gremio. Waar het aan lag dat het niet lukte? Ik geloof niet zozeer aan de kwaliteit van Gremio. Dat speelde zijn gewone spel, verdedigend. De Gremio- supporters waren al trots dat hun club Ajax had kunnen afstoppen, dat zegt wel wat. Nee, Ajax was niet in zijn normale vorm, anders was het klasseverschil er al voor de verlenging uitgekomen." Terug naar Nederland. De maanden van Braziliaanse revalidatie waren voorbij en in Nederland werd verder gewerkt aan het volledige herstel. "Als ik eerlijk ben," zegt Marcio, "Dan viel de eerste week na mijn terugkeer behoorlijk tegen. Dat had te maken met het weer. In Brazilië was het zomer, hier was het ijskoud, bomen zonder bladeren, snijdende wind. Maar na die eerste week ging het al veel beter, al was het in die week dat het begon te sneeuwen wel even te gek. Ik was wel aan winter gewend in Italië en Frankrijk, maar op die vrijdag (26 januari) had ik het even niet meer. Ik reed de straat uit en had de auto niet meer onder controle. Mama mia, wat was dat schrikken. Halverwege dacht ik aan teruggaan. Zo kon je niet rijden. Dat ik op tijd bij Ajax aankwam, was een wonder. Brrr. Gelukkig train ik nog niet buiten, maar in het krachthonk en in de sportzaal."

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 17