Marcio Santosr de benen en het hoofd Interview door David Endt foto's Louis van de Vuurst Een Braziliaan bij Ajax! Voor veel supporters was het tijd dat een voetballer uit het voetballand bij uitstek neerstreek in de Meer. Brazilië, Ajax, voetbal. Dat moest een goede samensmelting opleveren. Marcio Santos bij Ajax, de supporters waren gelukkig. Zelden zal een nieuwe speler echter een moeilijker entree hebben gehad dan juist deze Braziliaan, Marcio Santos. De transfer had veel voeten in de aarde maar dat aspect hoort bij de onderhandelingen op dit niveau. Hij kwam, hij kwam niet. Hij kwam. Na een zeer verdiende vakantie ("Ik had in drie seizoenen nog geen echte rustperiode gehad") arriveerde Marcio Santos in Nederland. Ook die aankomst verliep niet vlekkeloos. Geannuleerde vluchten waren er de oorzaak van dat Marcio niet op het juiste tijdstip arriveerde en dat voedde bij sommigen het Romario-syndroom. Marcio Santos werd met dat syndroom geconfronteerd, zei daar van te balen want hij was anders. Een professional, door en door. En Marcio Santos begon te trainen. De stukken vlogen ervan af en een kleine maar lastige blessure speelde op. De stukken vlogen ervan af en een onschuldige maar lastige longontsteking speelde hem parten. Het waren de kinderziektes die soms in hevige en soms in mindere mate een rol spelen in de aanpassing van een voetballer aan een andere voetbalcultuur. In vele gesprekken van man tot man met trainer Van Gaal werd Marcio Santos ook in theorie bekend gemaakt met de Ajax- stijl, de Ajax-cultuur en de Ajax-druk. Twintig seconden Er kwam van alles op Marcio Santos af. Een nieuwe leefomgeving, het zoeken van een huis, het taalprobleem, een andere regelmaat van leven. En op het moment dat hij eindelijk het shirt met nummer 5 op de rug droeg sloeg het noodlot toe. Tegen Heerenveen en Vitesse speelde hij mee. Daags na het met 3-0 gewonnen duel met Vitesse reisde Marcio naar Brazilië. Terug naar huis, even de eigen vertrouwde atmosfeer opsnuiven. En voetballen, in Brazilië, tegen Uruguay. Na twintig seconden werd Marcio Santos afgevoerd. "Het was een waanzinnige ervaring. Ik dacht in een kuil te zijn gestapt, keek achterom maar zag helemaal geen kuil. Er was een steek van pijn die daarna weg was, ik ging lopend van het veld en ik dacht helemaal niet aan iets verschrikkelijks. Ik geloofde het ook niet, toen men mij zei dat het mijn achillespees was. Gescheurd, verrekt, dacht ik, omdat ik geen vreselijke pijn had. In het ziekenhuis kwam de waarheid aan het licht: de pees was volledig doormidden. Oef." In een ziekenhuis te Rio de Janeiro stikte chirurg Lidio Toledo de eindjes aan elkaar. "En hij plaatste een extra pees, uit mijn voorvoet, over de gehechte achillespees. Vroeger sprong ik uit stand zestig A A AIA¥ MAGAZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 14