kringen. Het aanvallende voetbal wordt overal in de club gespeeld, maar het grote probleem blijft het verzilveren van de mogelijkheden. "We zijn kampioen gemiste kansen," roepen Van Eijden en trainer Heini Otto vaak in de kleedkamer als de koppies naar beneden hangen. Maar voor die prestatie is geen prijs beschikbaar. Bij de inhaalwedstrijd tegen Go Ahead Eagles was het krachtsverschil groot. Dat klopte met de stand op de ranglijst, want Go Ahead stond nog een flink eind onder Ajax. "Door een fout kwamen we 1-0 achter," herinnert Van Eijden zich. Voor rust kwamen de Ajacieden terug tot 1-1. In de tweede helft bleef het lang gelijk. In de laatste minuut kreeg Ajax een penalty toegewezen, waardoor de wedstrijd gewonnen leek. Leek, want het horloge van de scheidsrechter liep, waarschijnlijk door de koude, idioot traag. Acht minuten in blessuretijd werd het alsnog 2-2 en waren opnieuw twee punten naar de haaien. De BI heeft een opmerkelijk talent in de gelederen. Zijn naam is Alphy Turay en hij is afkomstig uit Sierra Leone. De verwachtingen aangaande deze speler zijn hooggespannen. Naar alle waarschijnlijkheid maakt hij nog dit seizoen de stap naar de Al. Maar niet alleen met deze aanwinst gaat het goed. Het hele team presteert naar tevredenheid. Leider Rolf Grootenboer weet zeker dat zijn team kampioen van Nederland wordt. In de eerste helft van het seizoen werd een wedstrijd verloren en werd er een keer gelijkgespeeld. "Als we op volle kracht zijn, zijn we oppermachtig," meldt Grootenboer naar waarheid. "We zijn niet te houden." De BI telt zeven internationals. Zelfs spelers die op hun Ajax-kerstrapport nog de nodige op- en aanmerkingen aantroffen, worden door bondscoach Rinus Israel zonder twijfel geselecteerd. Grootenboer informeert wel eens bij Israel hoe dat mogelijk is. Het antwoord kan op meerder wijzen worden uitgelegd: "Er zijn in Nederland gewoon geen betere." Het betekent in ieder geval dat het scoutingsapparaat goed werkt. De A-junioren De A2 krijgt op enige afstand gezelschap van Zwolle, Go Ahead en Telstar. De rest is het spoor definitief bijster. Over het algemeen waren de tussentijdse beoordelingen positief voor de spelers. Het algemene idee is dat er in het elftal niet al te veel uitschieters naar boven zitten. Leider Teun Bogaard vindt het jammer dat zijn spelers ook voor de ingewijden moeilijk te doorgronden zijn. Het meest schrijnende voorbeeld uit het eerste deel van de competitie was de uitwedstrijd tegen Veendam, dat op vijf punten stond. Bogaard: "Je speelt in een entourage waar je voor je straf nog niet in terecht wilt komen. Langs veld 23 hebben zich vierentwintig toeschouwers verzameld. Als je dan ook nog eens met 2-0 verliest, is je dag goed verknald. Na afloop in de kleedkamer hadden die gasten wel spijt dat ze zich niet wat meer hadden ingezet, maar ja... Spijt helpt dan niet meer." Als de verwachting klopt, zal de A2 in het tweede deel van de competitie geen punten meer verspelen. Het enige probleem dat Bogaard en trainer Dirk de Groot voorzien is de combinatie van voetbal en school. Veel van de spelers staan voor hun eindexamen. De keuze tussen school en voetbal is een moeilijke. Statistisch gezien, en ook als je goed luistert naar De Groot en Bogaard, zouden de meeste spelers er verstandig aan doen hun schoolexamen niet te verwaarlozen. De Al heeft het moeilijker dan verwacht. PSV volgt halverwege de competitie op een punt, waarbij Ajax nog wel een extra wedstrijd te spelen heeft. Maar in feite is dat geringe verschil met de concurrentie toch enigszins teleurstellend, hoewel de leiding het toejuicht dat het kampioenschap niet met zo kwalijk veel gemak wordt binnengehaald als vorig jaar. Toen was het team van trainer Herman Borman en leider Cas Harms bij wijze van spreken met de kerst al zeker van de titel. In de winterstop werd voornamelijk gezaalvoetbald. Een toernooi in het Zuidduitse Lindenberg werd als vierde afgesloten, een teken dat de selectie niet overloopt van technisch hoogbegaafde balkunstenaars. Volgens Harms klopt dat ook. "Onze kracht zit dit keer eens niet voorin, maar achterin, zegt hij. In de defensie zitten enkele talentrijke spelers. Voorin is het wat minder. Het is een breuk met de traditie, maar als er van deze lichting de begrote anderhalve speler doorbreekt zal deze hoogstwaarschijnlijk niet in de voorste linie zijn opwachting maken. Het landskampioenschap zal maar zeer ten dele tevreden stemmen. Met het normale is Ajax immers al lang niet meer tevreden. 150 AIAV MATA7IMF FFRRI I ARI 1 QQfi

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 120