De uitspraak van het Europese Hof van Justitie in 'de zaak- Bosman', waardoor het gehele transferbeleid op zijn kop werd gezet, heeft voor grote opschudding gezorgd in de voetbalwereld. Voor Ajax, met zijn wereldberoemde jeugdopleiding, zou de nieuwe situatie al helemaal ver strekkende gevolgen kunnen hebben, maar dat moet de toekomst leren. Voorlopig is dat koffiedik kijken, en dat is niet iets waar de trainers, de leiders of de spelers van de Ajax-jeugd zich mee bezighouden. Die voetballen, als vanouds. Jeugd n de v door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst De belangrijkste consequentie van de inmiddels beruchte uitspraak is dat er binnen de Europese Unie voor spelers met een aflopend contract geen transfersom meer mag worden gevraagd. Voor Ajax kan de kapitaalvernietiging oplopen tot tientallen miljoenen guldens. "Een zeer slechte zaak voor het betaalde voetbal," veroordeelde penningmeester Arie van Os de uitspraak van het hof. Een ander dreigend gevolg is dat het voor clubs onrendabel wordt om dure opleidingen in stand te houden. Maar volgens Van Os zou dat meer gelden voor kleinere clubs dan voor Ajax. Vooralsnog zijn er binnen de club zelf geen tegenmaatregelen genomen. In de Meer en op Voorland gaat men ervan uit dat de beste voetbalschool ter wereld gewoon kan blijven functioneren. En dus zal er moeten worden gezocht naar een constructie waarbij jeugdspelers tenminste gedurende enkele jaren na afronding van hun opleiding voor Ajax zelf inzetbaar zijn. Een dergelijke maatregel ligt vooral in de juridische sfeer. Voorlopig traint men op Voorland alsof er nooit iets zal veranderen, afgezien van de verhuizing naar De Toekomst. De enige werkelijke spelbreker in de periode van begin december tot half januari was eigenlijk de vorst. De meteorologische omstandigheden deden eerder denken aan scherp geslepen schaatsen, wollen wanten en kranten onder het jack dan aan kicksen, korte broek en scheenbeschermers. Maar toch werd er behalve geschaatst ook nog tegen een bal getrapt door de Ajax-jeugd. De E-junioren De E2 bleef bovenaan staan. Er werd vriendschappelijk gespeeld tegen Abcoude El, een wedstrijd die met 3-0 werd verloren. Verliezen is nog een aangenaam onbekende ervaring voor de jongsten der Ajacieden. Eén keer eerder bleek een tegenstander sterker. Dat was in de competitie tegen DCG. In de uitwedstrijd op Ookmeer werd het 2-0 voor DCG. Anderhalve maand later, eind november, zette de ploeg van leider Edwin Kortlevers 1 14 üiAV AA AT. A7IMF FFRRI IARI 1 QQfi

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 114