Nederlands elftal onder de zeventien jaar. Dit laatste evenement vonden zij enerverend omdat zij daar te zamen waren met leeftijdgenoten die andere sporten beoefenden dan voetbal. Leergierig als zij zijn, wilden zij weten hoe die met hun sport omgaan. Zij woonden daartoe een aantal wedstrijden bij en kwamen alras tot de conclusie dat niet alle sporten even serieus werden beoefend. Terwijl het Nederlands voetbalteam bijvoorbeeld aan het trainen was, keken zij met enige jaloezie naar de andere deelnemers, die konden luieren aan het strand. Ook de trips met Ajax naar onder meer Japan en Mexico hebben op beide jongens een grote indruk gemaakt. Zij realiseren zich dat het niet voor iedere jeugdspeler is weggelegd om zulke verre reizen te maken en wedstrijden te spelen voor volle stadions. Gevraagd naar de ervaringen die zij de eerste helft van dit seizoen hebben opgedaan, komen Arno en Dennis tot dezelfde conclusie. "De verschillen met de jeugdelftallen zijn groot, vooral in fysiek opzicht. Tegen je leeftijdgenoten kun je onder meer door je techniek naar oplossingen zoeken. Je deed soms maar wat, omdat je van tevoren wist dat je er wel uitkwam. Vaak was je beter dan je tegenstander. In het tweede elftal kun je niet zo redeneren en moet je zorgen voor een snelle balbehandeling. Want laat je die na, dan lijd je onherroepelijk balverlies, met alle gevolgen vandien." Vooral Dennis heeft het fysiek moeilijk gehad. Soms voelde hij zich zo moe, dat hij de negentig minuten van de wedstrijd niet kon volmaken. "Maar," zegt hij, "de laatste tijd gaat het een stuk beter, omdat je enerzijds door de trainingen sterker wordt en anderzijds gewoonweg slimmer gaat lopen voetballen." Mee naar Israel De bekroning op hun aanwezigheid in de selectie van het tweede elftal is tot nu toe geweest dat zij begin december vorig jaar van de trainer te horen kregen dat Louis van Gaal had besloten hen mee te nemen naar het trainingskamp van de A-selectie in Israel. "Doordat je met de absolute top van de wereld mee mag trainen, word je automatisch naar een hoger niveau getild. Je handelingssnelheid wordt nog hoger, waardoor bijna niets verkeerd gaat. En doe je tijdens de training iets verkeerd, dan wordt het je door de medespelers wel duidelijk gemaakt. Omdat je je wilt bewijzen, ben je in alle oefeningen honderd procent geconcentreerd bezig en dan kom je tot de ontdekking dat je daardoor automatisch beter gaat spelen. Ook al was voor ons het tempo echt hoog, net als de trainingsintensiteit." Zoals zij vanwege het fanatisme tijdens de oefeningen soms op een niet mis te verstane wijze terecht werden gewezen, zo werden zij tijdens de rustpauzes of na afloop van de training apart genomen en kregen zij goede raadgevingen mee. Arno: "Jari Litmanen ontfermde zich vooral over mij en Edgar Davids en Frank de Boer over Dennis. Verder is het tijdens zo'n trainingsweek met het eerste elftal ook goed te ervaren hoe je met het publiek en de media om moet gaan. Door je ogen en oren goed de kost te geven, kun je van de A-selectie-spelers leren hoe je het - hopelijk - in de toekomst zelf zal moeten doen." Arno mocht al een keer aan het echte werk snuffelen. Op 30 november van het vorige jaar reisde hij af naar Madrid voor de Champions-Leaguewedstrijd van Ajax tegen Real Madrid. Zijn plotselinge verkiezing om op de bank plaats te nemen, was voor de Nederlandse pers aanleiding hem uitgebreid voor radio en televisie te interviewen. Alsof hij niets anders gewend was, gaf hij met het grootste gemak, zonder enig spoor van nervositeit, de interviews. Of hij op dit punt veel bijgeleerd heeft in Israel, is dan ook de vraag. Een aardig detail van het verblijf in Israel was dat Louis van Gaal zijn oude beroep van leraar weer kon uitoefenen omdat Arno Splinter in de periode van het trainingskamp eigenlijk een tentamen voor zijn MEAO-opleiding moest doen. Door de goede contacten die de schoolbegeleidingscommissie van Ajax met diverse scholen heeft, was het mogelijk dat Arno zijn tentamen in Israel aflegde. Onder toeziend oog van Louis Van Gaal. Toen Gerard van der Lem voor het vertrek naar Israel de verzegelde envelop op het bureau van Van Gaal zag liggen, suggereerde hij om die envelop te openen en Arno alvast inzage te geven in de tentamenopgaven, zodat hij zich daar in Israel niet meer te druk over zou hoeven maken. Wat als een grap was bedoeld, werd door Louis van Gaal heel serieus - zoals hij altijd is - genomen: hij wilde hiermee uiteraard niet de hand lichten. Arno betwijfelt overigens of hij het tentamen goed heeft volbracht, maar of dat kwam omdat hij een andere leraar tegenover zich vond dan gebruikelijk, laat hij diplomatiek in het midden. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 110