terugkeerde naar Nederland voor de voorbereiding op het treffen tegen Willem II in Tilburg op 14 januari. Eerste verlies Willem II - Ajax werd om diverse redenen tegemoet gezien als een beladen duel. Niet in de laatste plaats om het feit dat Ajax op 8 mei 1994 juist tegen Willem II zijn laatste nederlaag had geleden. Voorts vond men het verlies in Israël opvallend genoeg om er de conclusie uit te trekken dat Ajax niet helemaal in goeden doen was, was de ploeg allesbehalve blessurevrij en zou Peter Hoekstra zijn competitiedebuut bij Ajax maken. Ook Willem II kende de nodige zorgen omtrent de beschikbaarheid van spelers. Daar viel in de wedstrijd weinig van te merken want eens te meer bleek dat een elftal juist tegen Ajax tot grote hoogte kan stijgen. Voor het publiek werd het een prima wedstrijd waarin van alles gebeurde, maar voor Ajax toch te weinig, waardoor onze ploeg de eerste nederlaag opliep na gedurende tweeënvijftig ontmoetingen ongeslagen te zijn gebleven in de vaderlandse competitie. 'Een echte nederlaag, hoe voelt dat ook al weer?' kopte een krant. Een aantal spelers kende dat gevoel nauwelijks, maar ook de aanhang was het wat verleerd. Vreemd dus en even wennen. Maar het moest een keer, zullen we dan maar zeggen, al had het winnen best nog even door mogen gaan. Dat lukte helaas niet, hoewel onze ploeg er wel het meest recht op had en er heel dichtbij is geweest. Ajax was beter maar scoorde niet. Een toevalstreffer van Willem II was voldoende voor de winst, doch het resultaat stond niet in verhouding tot het aantal doelrijpe kansen dat door goed keeperswerk, toeval en geluk door Willem II ongedaan werd gemaakt. Onze spelers zagen met lede ogen paal en lat in de weg staan en ook alle andere mogelijkheden mislukken, om tenslotte voor het eerst sinds heel lang met lege handen en zonder doelpunten naar Amsterdam terug te keren. Alle tellers van gebroken records stonden stil en sprongen terug op nul. In de boeken lezen we straks: 8 mei 1994 - 14 januari 1996: Ajax tweeënvijftig wedstrijden lang ongeslagen in de competitie. De bril van Bobby Om de teleurstelling van zich af te kunnen spelen kwam het voor de spelers niet slecht uit dat er vervolgens op woensdag een vriendschappelijke ontmoeting tegen Anderlecht op het programma stond. De wedstrijd in Brussel was nog het inlossen van een oude afspraak omdat Anderlecht een paar jaar geleden op de open dag bij Ajax te gast was geweest. Nu was Ajax te gast in Brussel. Het werd geen onverdeeld succes. De Ajax-ploeg trof bij de zuiderburen niet alleen een slecht veld maar ook een slechte leiding, die Anderlecht al na vijf minuten een strafschop cadeau gaf, en vervolgens een grensrechter die had besloten onmiddellijk voor alles te vlaggen wat maar bewoog en gevaarlijk dreigde te worden. Komisch was de aanbieding van Gerard van der Lem aan de vlaggenist om de bril van Bobby Haarms op te zetten om het allemaal wat beter te kunnen beoordelen. Het werd daardoor slechts een gelijkspel (2-2), wat door de Belgen als een kampioenschap werd gevierd. Frank en Ronald de Boer hadden Ajax uit vrije trappen eerder op een 2-1 voorsprong gebracht. Andrei Demtchenko maakte als invaller kort voor tijd voor het eerst zijn opwachting in de hoofdmacht. Spangen Niet helemaal zonder zorg ging Ajax op een heel koude zondagmiddag naar Rotterdam voor de wedstrijd tegen Sparta, wat traditioneel een bijzondere is waarin onze ploeg het zelden of nooit gemakkelijk heeft en gelijke spelen en nederlagen meer zijn voorgekomen dan overwinningen. Bovendien heeft Ajax in Louis van Gaal, Danny Blind en Winston Bogarde voormalige Spartanen in huis die men op het Kasteel nog niet is vergeten. Vaak is er in de ontmoetingen tussen Sparta en Ajax bepaald geen gebrek aan doelpunten en ook nu liep de score al zeer snel op om uiteindelijk in 3-3 te eindigen. Winston Bogarde en Arnold Schol ten brachten Ajax even op voorsprong (1-2), maar die werd door de agressief spelende thuisploeg volledig tenietgedaan door fouten in onze defensie (3-2). Peter Hoekstra tikte in de tweede helft de gelijkmaker en zijn eerste goal voor Ajax in. Daar bleef het wat doelpunten betrof bij, zodat Ajax twee punten van de voorsprong op PSV moest inleveren en de marge tot drie zag slinken. Verliezen of gelijkspelen, het moest er een keer van komen; en mag het, na al het succes...?! Op een ijskoud Spangen verliest Ajax voor de tweede achtereenvolgende keer punten in een competitiewedstrijd. Door het gelijkspel tegen Sparta (3-3) slinkt de voorsprong op PSV tot drie punten.

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 10