Het bestuur in 1967 tijdens de receptie ter gelegenheid van het landskampioenschap. Vanaf links: Piet van Reenen, Jan Westrik, Jaap van Praag, Henk Timman, H. Smit, André Kraan en Wim Bruynestein. Speeches, handdrukken en cadeaus bij het afscheid van de bestuursleden André Kraan en Henk Timman in september 1977. Rechts Frans Derks. wel de belangrijkste oorzaak van de tegenwoordige bloei van Ajax. Er is ook een beleidsplan, er is visie. Dat kunnen ze niet bij alle clubs zeggen. Ook als vereniging heeft Ajax toekomst. Er was en is bepaald geen financiële noodzaak om een stichting te worden," zegt hij met ironische ondertoon. "De zaterdagafdeling, die sinds 1984 bestaat op voorspraak van Cruijff, zal het toekomstig kader van de vereniging leveren." De kleurrijkste man die André Kraan in de vereniging meemaakte was zonder twijfel Jan Westrik, oftewel 'ome Jan Sigaar'. Hij was secretaris van 1963 tot 1985. Wat Kraan zich vooral herinnert: "Hoe de man ongelofelijk principieel kon zijn... En na twee dagen had hij er spijt van, hahaha. En zijn geheugen was ongeëvenaard. Notulen van iets wat jaren geleden besproken was, frommelde hij zo te voorschijn. Prachtig." André Kraan, die zichzelf een liefhebber noemt van reizen, recepties, bruiloften en partijen, heeft wat papieren meegenomen. Zoals het een doorgewinterde vergaderaar betaamt. Hij somt op wat hij in zijn vele jaren als lid van bestuurlijke colleges allemaal voor trofeeën heeft gewonnen. Geen enkele bestuurder, vermoedelijk ook niet buiten Ajax, kan hem dit nazeggen. Acht Europa-Cup finales, waarvan zes gewonnen, tien landstitels, zes nationale bekers, twee wereldbekers én, last but not least, in 1962 de trofee van het Intertoto- toernooi. "Dat was een prachtige wedstrijd. Een schitterende goal van Henk Groot. Dat kan ik me nog herinneren. Dat kan ik me nog zó goed herinneren!" Henk Groot zou een jaar later naar Feyenoord vertrekken. Dat raakte Kraan destijds hevig. "Oh, dat vond ik erg. Vond ik zo erg. En dat Cootje Prins wegging. Oh! Zo erg." "Op de achtergrond voel ik me op m'n plaats. Voorzitter heb ik nooit willen worden. Dat was iets te hoog gegrepen." Wat clubliefde is? Dat zal niemand eenvoudig onder woorden kunnen brengen. André Kraan echter ratelt er rustig overheen. Hij ziet het als een groeiproces. "Je hebt die band met de club waar je je thuis voelt en als voetballer vrienden maakt. Daardoor wordt de band al sterker. Voor mij kwam daar de hommage bij die ik in Indonesië ontving. Terug, beleefde ik die gouden periode in het honkbal, en ook in het voetbal was het goed toeven. Je groeit in de vereniging. Als je dan op 34-jarige leeftijd in het bestuurscollege wordt gekozen en je mag dat allemaal meemaken, dan geeft dat iets van dankbaarheid. Je hebt zoveel meegemaakt, lief en leed met de club gedeeld en dan mag je die nog besturen ook. Je verzet werk, en je krijgt het terug. Mag ik zeggen dat ik mezelf een bevoorrecht mens vind? Ik ben een bevoorrecht mens." mfi A1AX MAf.AZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 106