De A1-junioren in mei 1946. Achterste rij, vanaf links: B. Fritz, R. Salomons en K. Becker; middelste rij: H. Wenderhold, C. v.d. Hart en A. Kraan; voorste rij: J. Neefjes, W. Huis, R. Michels, G. Krist en H. Pieters Graafland. André Kraan (voorste rij, tweede van links) speelde in de zomer van 1947 zijn eerste wedstrijd in het eerste honkbalteam van Ajax. aantal jaren geleden de reglementen zo veranderd dat die grens werd ingesteld. Een goede zaak. Zo is er veel veranderd inmiddels. Vroeger had je bijvoorbeeld ook dat er vijf, zes kandidaten waren voor een bestuursfunctie. Tegenwoordig wordt er één geselecteerd, hoewel iedereen het recht heeft zich kandidaat te stellen. Vroeger koos de algemene ledenvergadering; de ledenraad van vierentwintig man bestond nog niet. Toen ik in 1961 kandidaat was, waren we met vier man. Ik werd de gelukkige. Boze tongen beweerden dat de honkballers het hadden bepaald. Die waren ook werkend lid, dat wil zeggen waren ook voetballers. Ikzelf geloof dat de amateurs mij zagen als kandidaat uit hun eigen kring. Amateurvoetballers waren er veel toen. En ze kenden mij omdat ik in de seniorencommissie zat." In zijn eerste periode (1961-1964) was Jan Melchers voorzitter en het bestuur bestond nog uit negen man. "Jan Elzenga zat erin, al vanaf 1932. En bijvoorbeeld Gerrit Keizer. De goalkeeper bedoel ik." Het seizoen 1964-1965 verliep voor Ajax rampzalig. Onder druk van de algemene ledenvergadering trad het bestuur af. Het liep hoog op,, want er was onvrede over het beleid. Maar André Kraan en secretaris Westrik kregen als enigen het verzoek terug te komen. De overlever had weer overleefd. "Toen kwam dus het college-Van Praag, met ook Timman. In 1967 zijn we op aandringen van Jaap van Praag van negen naar vijf man gegaan. Negen was ons te log. Vier moesten er afvallen." En, na een korte stilte: "Dat heb ik ook overleefd." In 1977, tien deels zeer succesvolle jaren later, verdween commissaris amateurvoetbal André Kraan toch uit het bestuur. Zijn eigen beslissing was het, zij het een pijnlijke. "Mijn werkgever stelde me een promotie in het vooruitzicht, maar, zei hij, dan moest ik uit het Ajax-bestuur, want je kunt in het leven niet twéé dingen heel goed doen. Hij had gelijk. De keus heb ik gemaakt. Geen spijt van gehad." Het waren gouden tijden geweest met Jaap van Praag en de zijnen, de interne samenwerking verliep voorbeeldig en als er onenigheid was, werd die zorgvuldig binnenskamers gehouden. "Ik had één nacht nodig voor de beslissing. Daar ben ik nuchter in. Je werk is tenslotte je boterham. Maar pijn deed het." André Kraan heeft iets haastigs over zich. Iets 'beslisserigs'. Zelf noemt hij het een indirect gevolg van zijn Indische ervaring. "Ik ben sindsdien altijd ongeduldig en nerveus gebleven. Ik wil snel laten gebeuren wat moet gebeuren. Dan ben ik wel eens te weinig tactvol. Dan heb ik wel eens spijt. Nee, tact is niet mijn sterkste punt..." Vanaf 1977 was Kraan begeleider van Ajax 2 bij Leo Beenhakker en Aad de Mos. Tegelijk was hij lid van de ledenraad en dat allemaal plus het dagelijks werk, het werd André Kraan wat veel. Vanaf 1981 gaf hij het elftalbegeleiderschap op. In 1986 werd dit alles opnieuw heel anders. Arie van Eijden veranderde toen van functie, van bestuurslid algemene zaken naar directeur commerciële zaken. Ton Harmsen benaderde André Kraan: was hij bereid...? En het Ajax-hart klopte weer sneller. Hij was bereid. Het mocht ook van Gestetner. Bij acclamatie werd hij in het bestuur gekozen, want er werd al niet meer met meerdere kandidaten gewerkt. Crisis Toen werd Ajax bezocht door een van de ernstigste crises uit zijn geschiedenis. In oktober 1988 moest het bestuur-Harmsen vertrekken, gedwongen door de ledenraad, vlak nadat Kurt Linder zijn tweede (zeer woelige) Ajax-periode op onprettige wijze had afgesloten. Kort daarop kwam de FIOD zelfs nog meer zwart roet in het Ajax-eten gooien - maar dat is een ander verhaal. De commissie-Gianotten deed er een half jaar over om een nieuw bestuur te A I AX M A T. A 7 I N F FFRR11 ARM QQfi 103

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 103