waren, er niet tegenop konden. Volgens mijn moeder ging ik er als een mak lammetje heen en was ik na terugkeer innerlijk veranderd. Harder geworden. Voor wat je meemaakte was je gewoon veel te jong." André Kraan gaat zachter praten bij dit onderwerp. Hij vertelt hoe hij sergeant was. Een beslissing op patrouille, bijvoorbeeld links gaan of rechts, kon het verschil zijn tussen leven en dood voor twaalf man onder zijn bevel. "Als je tweeëntwintig bent, drukt dat zwaar. Eigenlijk ging ik er te roekeloos mee om, maar misschien was er een beschermengeltje... Aan die periode heb ik een bepaalde nervositeit overgehouden. Die heb ik liedenden dage nog steeds." Ten tweede brak hij, als gezegd, niet door. In 1946 was hij een der kandidaten, na 1950 - Michels was inmiddels eerste- elftalspeler - bleek er voor de halfspeler niet meer in te zitten dan Ajax 5, 4, 3 en uiteindelijk, in 1957, Ajax 2. Het hoogtepunt van zijn carrière was één reservebeurt bij het eerste. Trots is hij op zijn honkbalcarrière. Vanaf 1950 zat hij vijftien jaar in het eerste. Hij werd vaak geselecteerd voor het Amsterdams negental. "Arie van Eijden, Bobby Haarms, noem maar op, allemaal honkbalden ze. Voor ons was dat van mei tot augustus een overbruggingsperiode. Anderen gingen cricketen. Zo ging dat. Het is de oude traditie van Ajax. Die afdelingen zijn nu opgeheven." Een derde gevolg van de ervaringen in Indië was dat zijn liefde voor Ajax enorm werd versterkt. In een afgelegen suikerplantage op Sumatra, die hij met zijn peloton moest bewaken, kon het gebeuren dat hij pakketten van Ajax ontving. "Onvoorstelbaar, elke maand gebeurde dat. Een commissie regelde dat voor een stuk of acht jongens van Ajax die in Indië zaten. En met kerst nog één extra. Anderen zeiden: Ajax wil zich uitsloven. Voor mij lag dat heel anders. Het heeft me dankbaar gemaakt. Als een hommage heb ik het ervaren. Dan laat je zo'n club ook niet meer gauw in de steek, kan ik je vertellen. Er is voor mij maar één Ajax en dat is die club die aan mij dacht toen ik daarginds zat. Na mijn actieve periode werd ik door voorzitter Wim Volkers gevraagd of ik wilde toetreden tot de commissie seniorenvoetbal. Van '57 tot '61 heb ik dat gedaan. Als ik leider was bij lagere elftallen had ik altijd m'n koffer bij me. Waarom? Om mee te kunnen doen als we met te weinig waren. Vroeger gebeurde dat een enkele keer. Vanaf 1945 werkte ik intussen bij een firma in stencil- en kopieerapparatuur, Gestetner. Bestaat niet meer. Toen ik naar Indië ging gaf het bedrijf te kennen dat ze me graag terug zouden hebben. Daarginds heeft die zekerheid mij altijd een rustig gevoel gegeven. Veel jongens wisten echt niet wat ze moesten gaan doen. Drie jaar waren ze uit hun werk geweest... Gestetner is goed voor mij geweest, ik goed voor Gestetner. Als jongste bediende ben ik er begonnen. Na vijfenveertig jaar ben ik vrij hoog geëindigd." 1961 werd voor André Kraan het eerste jaar als bestuurslid. Nu, in 1996, is hij bezig aan zijn vijfentwintigste jaar. Over twintig maanden zal het definitief over zijn. "Het klokkie tikt helaas door bij mij. Ik nader de leeftijdsgrens van zeventig. Zelf heb ik een AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 101