wegwijs gemaakt in het professionele voetbal met alles wat daarbij hoort en dat is niet alleen tegen een bal aantrappen. Ook als jeugdspeler gaat men op reis naar plaatsen in het Midden-Oosten, Verre Oosten en Mexico om aldaar onder andere en vaak moeilijke omstandigheden te presteren en zich te gedragen als onderdeel van de opleiding. Ervaringen opdoen opdat het later gemakkelijker gaat en men ongeveer weet wat er te wachten staat als het eenmaal zover is. Daardoor zien de spelers niet echt op tegen een volgende krachtsinspanning onder moeilijke omstandigheden, en dat maakt de ploeg zo sterk. Klus "Op naar de volgende klus," zei Danny Blind na Madrid, en die lag niet naast de deur want er moest wel eerst zo'n twaalf uur voor gevlogen worden. Maar eerst ging men vanuit Madrid nog naar huis om even kort in eigen omgeving de ogen te sluiten en vervolgens weer richting Ajax-stadion të gaan voor de rit naar Schiphol en de vlucht naar Tokio. Gewapend met een slaapprogramma om de jet lag zoveel mogelijk te beperken werd de reis naar Japan begonnen met Frank de Boer en Arnold Scholten nog steeds geblesseerd en ook Nordin Wooter nog niet helemaal fit. Maar er waren nog een paar dagen te gaan. In de aanloop naar de wedstrijd werd het thuispubliek volop geïnformeerd omtrent het verblijf van onze helden in het land van de rijzende zon. Elke verplaatsing van het gezelschap werd ons thuis op de buis uitgebreid in beeld gebracht - van het opsnuiven van de Japanse cultuur tot het karaoke zingen in de cabinetjes en het feestje na afloop - via het materiaal dat de Amsterdamse TV-zender AT5 ons dagelijks voorschotelde. Daaronder ook de gesprekken met de spelers. Frank de Boer zag het somber in om op tijd fit te zijn, maar slaagde er uiteindelijk toch in inzetbaar te zijn voor de wedstrijd tegen Gremio, waarvoor op dinsdag 28 november om 19.15 uur Japanse tijd, oftewel 11.15 uur Nederlandse tijd, afgetrapt werd. Drieëntwintig jaar eerder, op de 28ste maar dan van de maand september in het jaar 1972, lukte het aanvoerder Piet Keizer en zijn spelers onder Stefan Kovacs voor de eerste keer de wereldbeker te bemachtigen door het Argentijnse Independiente te verslaan. Toen nog in twee wedstrijden: uit werd het 1-1 en thuis in het Olympisch Stadion 3-0. Maar de tijden veranderen en nu moet het succes helemaal in Japan behaald worden, waar het voetbal nog iets moet worden en men hoopt dat het spel met dergelijke wedstrijden extra wordt gestimuleerd. In ieder geval was het stadion met een handjevol Braziliaanse en Hollandse supporters en vijftigduizend Japanners volledig uitverkocht. In Nederland werd de hele samenleving zo'n beetje ontwricht om de wedstrijd in de ochtenduren via de televisie te kunnen volgen. Op scholen, in bedrijven en ziekenhuizen zat men massaal voor het beeld om heel lang op de beslissing te wachten. Ook al omdat het veld niet toeliet dat Ajax z'n geliefde spelletje kon spelen en Gremio het defensief goed voor elkaar had, ook nadat de ploeg door het wegsturen van Rivarola in de tweede helft met tien man verder moest. Ajax - met toch Frank de Boer - kreeg wel de kansen maar Jari Litmanen vergat te scoren en Patrick Kluivert mikte op de lat. Gremio stelde daar weinig tegenover, maar hield het achterin verder wel dicht zodat na negentig minuten nog steeds de 0-0 op het grote scorebord stond. Ook de verlenging leverde weinig spectaculairs op, mede doordat het spelpeil er aan beide kanten niet op vooruitging. Naarmate de wedstrijd vorderde kwam het belang van het resultaat steeds meer boven drijven. Het betrof immers een eenmalige, unieke wedstrijd waarin het erop of eronder was. Er werd in de verlenging niet gescoord en dus kon de zenuwslopende serie strafschoppen beginnen. Een loterij, dat wel, maar toch... Danny Blind Het begin verliep al sensationeel omdat de inzet van Dinho door Edwin van de Sar schitterend werd gestopt, maar omdat Patrick Kluivert de bal zelfs niet tussen de palen kon krijgen bleef het nog steeds dubbel blank. En toen ook nog de tweede Braziliaan, Arce, op de lat had gemikt, besloot Ronald de Boer dan maar zijn pingel a la Johan Neeskens in de touwen te jagen: keihard recht door het midden. Eindelijk de eerste goal. Omdat Gremio (Gelson en Adilson) niet miste en ook Ajax (Frank de Boer en Finidi George) bleef scoren, lag de wereldtitel AJAX MAGAZINE JANUARI 1996 9

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 9