De Valreep Mijn favoriete winkel bij mij in de buurt is de avondwinkel op de hoek van de Weesperzijde en mijn eigen straat. Niet alleen omdat ik overdag vaak geen tijd heb voor boodschappen. Niet alleen omdat de algemene voeding in ruime variaties en varianten voorhanden is. Niet alleen omdat een uitgebreide sortering biersoorten mij als bierliefhebber altijd aan mijn trekken doet komen. Maar vooral ook omdat het eigenaarsechtpaar niet alleen met elkaar maar ook samen met Ajax is getrouwd. Toen ik dan ook vertelde dat ik naar Tokio ging, kreeg ik prompt allerlei lekkers mee voor onderweg. Ik had mijn jaszakken al vol met zakjes drop en ander snoepgoed, toen de mannelijke Ajacied een dikke reep op de toonbank legde: "Deze is voor tijdens de wedstrijd." Veel geluk stond in sierlijke letters op de wikkel. De drop heb ik eerlijk verdeeld onder mijn reisgenoten, medebestuursleden van de Bobby Haarms Fanclub. Rimco Haanstra: dubbelzout, omdat hij als voor twee zijn krachten aan de fanclub geeft, Hans Melissen: muntdrop, omdat hij veel geld voor ons binnensleept, Evert Vermeer: Engelse drop, omdat z'n enige zus in Engeland woont en als ex-dominee bedacht ik mezelf met kruisdrop. De reep hield ik zorgvuldig bij me, in Tokio intact gehouden in de koelkast van de hotelkamer. Ons geheime wapen, uit de avondwinkel bij mij om de hoek, kwam pas in stelling, toen om dertien over zeven Japanse tijd het beginsignaal door het ijskoude stadion snerpte. Ik legde de reep voor me op het met een wit laken afgedekte tafeltje waarachter ik m'n plaats gevonden had. Veel geluk: letters op een wikkel werden stemmen. De stemmen van het jonge echtpaar van de avondwinkel. De stemmen van de achtergebleven bestuursleden, Jaap Stobbe en Ineke Provily. De stemmen van Tessel, Sander en Dieuwertje Blok, van Joop van Tijn en Arie Kleiwegt, van mijn broers, ofschoon die 'in Feyenoord' zijn, van Tineke, in wier restaurant ik zo vaak eet, van mijn kroegmaten, van Reina Hemmes en Bram Gaillard, van Ronald Boot en Ferry de Groot, ja zelfs van oer-Feyenoorder Herman van der Velden. Veel geluk. Aan de zijlijn door Klaas Vos Maar zou het helpen? Het wapen was misschien wel geheim, maar was het ook een wapen? Soms zag het ernaar uit. Bij schoten van Kluivert en Litmanen. Litmanen! Die ene keer: dat had hem moeten wezen. Faalde Litmanen of faalde het wapen? Stukje voor stukje werkte ik de reep naar binnen, met tussenpozen. De reep was op en nog was het 0-0. De verlenging bracht ook geen uitkomst. Ik heb de reep te snel opgegeten, dacht ik. Het is mijn schuld als we het niet redden. Strafschoppen! Van de Sar redt: het wapen werkt! Kluivert schiet naast: stomme reep! Bal tegen de lat: ja toch, het geluk is aan onze zijde. De Boer: twee keer raak. Uiteindelijk Blind: ja, ja, ja, schreeuw ik. Ja, ja, ja, brult het wapen. Raak, zegt de rechtervoet van Blind. Veel geluk bleek waar. Op de valreep. Geen tsjakka, maar Kwattaü AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 83