bij de Boertjes, Nordin Wooter, Jari Litmanen en Arnold Scholten. Toch was er geen echte reden voor grote zorgen. Die kwamen wel toen het gezelschap eenmaal in Madrid was aangekomen en de trainingen van start gingen. Frank de Boer en Arnold Scholten zagen het somber in voor de strijd tegen Real, wat voor Louis van Gaal reden was de zeventienjarige Arno Splinter van huis te bellen om in ieder geval zestien fitte spelers op de bank te hebben. "En misschien moet ik wel invallen," zei het jeugdige talent bij aankomst in Madrid. Zo ver kwam het voor hem echter niet, mede omdat Ajax in het Bernabeu-stadion een merkwaardige (twee afgekeurde doelpunten) maar tevens superieure wedstrijd speelde. De Spaanse kampioen kan eigenlijk geen moment het idee hebben gehad tegen dit Ajax enige kans van slagen te hebben. De inzet was de eerste plaats in poule D van de Champions League. Real heeft er geen moment aan kunnen ruiken. Met Davids en Blind in het centrum en de debuterende Kiki Musampa 'op 8' werden de Spanjaarden reeds in de eerste twintig minuten totaal weggespeeld en bleef het slechts met behulp van de paal, de lat, de scheidsrechter en vooral de grensrechter tot aan de rust 0-0, terwijl het 2-0 voor Ajax had moeten staan. Twee echte doelpunten werden ten onrechte afgekeurd of niet toegekend. Dat de goal van Kluivert werd afgekeurd was een regelrechte schande. Volgens de Belgische verslaggever had de grensrechter "prut in de ogen" en moest hem het stokje "voor eeuwig uit handen worden genomen". Diezelfde grensrechter stond volkomen fout opgesteld bij de vrije trap van Jari Litmanen zodat hij nooit kon zien, en de scheidsrechter helemaal niet, dat de bal de doellijn volledig was gepasseerd, en niet zo'n klein beetje ook. Gelukkig bleek er nog gerechtigheid in het voetbal te bestaan want na rust werden alle statistieken van niet-meer-kunnen- winnen-na-zoveel-tegenslag aan flarden geschoten door Jari Litmanen en Patrick Kluivert, die de meer dan verdiende winst veilig stelden. Een schitterend gewonnen wedstrijd met na afloop een ovatie door de tachtigduizend Spaanse toeschouwers. Bovendien mooie kritieken voor Ajax in de Spaanse pers met koppen als 'Wij zijn jaloers', 'Ajax zet Madrid voor schut' en 'Bedankt Ajax, voor dit voetbal'. De volgende hindernis wordt de Duitse kampioen Borussia Dortmund, eerst uit op 6 maart en vervolgens in het Olympisch Stadion op 20 maart. De winnaar daarvan komt Panathinaikos uit Griekenland dan wel het Poolse Legia Warschau tegen. Opleiding Veel mensen stonden niet alleen verbaasd over de prestaties van Kiki Musampa, men verwonderde zich ook over het gedrag en de uitstraling van Arno Splinter bij de onverwachte oproep om zich te vervoegen bij de selectie in Madrid. De zelfverzekerdheid en nuchterheid die hij openbaarde verbaasden menigeen, maar kunnen worden gezien als een resultaat van onze professionele jeugdopleiding onder leiding van directeur opleidingen Co Adriaanse. Want deze alom geprezen en internationaal bekende voetbalschool is er natuurlijk niet voor niks. Daar worden spelers al heel vroeg en op jonge leeftijd AJAX MAGAZINE JANUARI 1996 7

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 7