Ajax in C Oranje-debutant Winston Bogarde in duel met de Ier Cascarino. Op 13 december vorig jaar greep het Nederlands elftal de laatste strohalm die het restte om zich te kwalificeren voor de eindronde van het Europees kampioenschap, met beide handen aan. Anfield Road, de thuishaven van Liverpool, vormde het indrukwekkende decor van de beslissingswedstrijd tegen Ierland. Het Nederlands elftal, met een overmacht aan Ajacieden in de gelederen, liet zich door de prachtige voetbalomgeving inspireren tot een prestatie van formaat. Het team straalde ambitie en wilskracht uit, en won zo overtuigend dat Oranje onmiddellijk tot de favorieten voor de titel gerekend werd. Patrick Kluivert, triomfator. foto's ANP Edgar Davids torent boven zijn medespelers uit nadat hij Patrick Kluivert in staat heeft gesteld de score tegen Ierland te openen. De eregalerij in de catacomben van de Meer, waar de portretten hangen van alle Ajacieden die in het Nederlands elftal gespeeld hebben, krijgt er weer een gezicht bij. Winston Bogarde was tot voor kort de enige Nederlandse basisspeler van het huidige Ajax (de buitenlanders zijn allemaal international) die het zo ver nog niet geschopt had. "Ik denk dat het dit jaar nog gebeurt," zei de linkervleugelverdediger begin november vorig jaar. En hij kreeg gelijk. Op 13 december 1995 debuteerde Winston Bogarde in de beslissingswedstrijd voor de eindronde van het EK tegen Ierland in een Nederlands elftal waarin de Ajax-inbreng groter dan ooit was. Oranje trad aan met acht Ajacieden (Van der Sar, Reiziger, Blind, Bogarde, Ronald de Boer, Davids, Overmars, Kluivert) en twee oud- Ajacieden (Seedorf, Bergkamp). Alleen Helder, die tien minuten voor tijd vervangen werd door Winter, was een Vreemde eend in de basis'. Twee doelpunten van Patrick Kluivert, een schot met de linkervoet en een fraaie stiftbal, hielpen Nederland aan het zestiende en laatste ticket voor het Europees kampioenschap, dat komende zomer in Engeland gespeeld wordt. Het was een gedenkwaardige avond. Voor Winston Bogarde, voor het Nederlandse voetbal én voor het voetbal in het algemeen. Nederlandse en Ierse supporters toonden voor, tijdens en na de wedstrijd aan hoe rivaliteit en sportiviteit samen kunnen gaan. 13 december was in alle opzichten een voetbalfeest. Daarvan getuigen de foto's op deze pagina's. 76 AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 76