dat heel bewust bezig is intensief van het sponsorschap gebruik te maken. Koen Rooijmans: "Voor een bedrijf als het onze moeten we wel met de beide benen op de grond blijven staan, want het kost heel veel geld. Daar staat tegenover dat wij bij Ajax en PSV leverancier zijn op het gebied van schoonmaken en beveiliging, activiteiten die toch moeten gebeuren en dan is het voor ons belangrijk dat deze opdrachten aan ons als sponsor worden gegund. Niet alleen zou het voor ons bedrijf anders heel moeilijk financierbaar zijn, het maakt je ook als sponsor geloofwaardiger tegenover je gasten door te kunnen laten zien dat je bij Ajax en PSV de beveiliging verzorgt én er schoonmaakt. Wij kunnen ons op geen andere manier profileren, zoals bijvoorbeeld adverteren, omdat ons produkt niet tastbaar is. Het is een 'gunningstraject' dat je moet afleggen en als dan een bestaande klant naast een nieuwe relatie op de tribune zit dan is het toch prettig als de een van de ander hoort dat het allemaal zo goed gaat en alles plezierig verloopt." "Er zit wel eens een andere kant aan. Zoals die keer dat er plotseling vanuit de Sahara een berg zand over ons land werd uitgestort," merkt Van der Kerkhof droog op. "Toen zagen de ramen bij PSV er niet uit. En als de club het dan niet nodig vindt om die ramen extra te laten wassen omdat het allemaal te veel kost, dan zit je wel met je relatie voor een stel smerige ramen. En jij maar vertellen dat je hier schoonmaakt en dat we het altijd zo goed doen. En bij het huidige, oude stadion van Ajax ligt dat ongeveer in dezelfde sfeer. Terecht worden daar niet meer alle puntjes op de i gezet omdat het stadion over een half jaar wordt afgebroken. Dat brengt ons als schoonmaakbedrijf natuurlijk wel eens in verlegenheid. Hopelijk krijgen we straks het nieuwe stadion Amsterdam Arena. Daar zal het in ieder geval zeer prettig werken zijn. Wij zijn daarover in gesprek met het stadion. Er is nog niets beslist. Hoe dan ook, ons sponsorcontract loopt zonder meer nog minimaal een jaar in het nieuwe stadion." Verschillen "Natuurlijk zijn er verschillen tussen Ajax en PSV. Maar laten we het eerst eens over de overeenkomsten hebben," stelt Koen Rooijmans voor. "Beide clubs hebben een geweldige staat van dienst. Zowel nationaal als internationaal. Ajax heeft natuurlijk een heel eigen karakter met de hoofdstad als achtergrond en geweldige namen natuurlijk zoals Cruijff, Keizer, Neeskens en Rijkaard. Daar kun je alle individuen van het huidige team aan toevoegen. Maar ook PSV heeft aansprekende spelers in zijn team gehad. Zoals Willy van der Kuylen, de topscorer aller tijden, de broertjes Van der Kerkhof en natuurlijk Romario en Gullit," voegt Koen Rooijmans er nog aan toe. "Zeker, er zijn er verschillen. Ajax is meer 'puur' voetbal. Dat zie je bijvoorbeeld aan die eregalerij van spelers, bestuursleden en ereleden. En de bekers in de bestuurskamer. Je ruikt als het ware het voetbal. Bij PSV merk je de invloed van de internationale zakenwereld in het stadion." Zijn er ook vergelijkingen te trekken tussen clubs als Ajax en PSV en een bedrijf als CSU? "Jazeker," zegt Koen Rooijmans. "Ook een bedrijf moet constant bezig zijn met verbeteren en vernieuwen. De slogan die ik graag hanteer luidt: 'Wie stopt met beter worden, houdt op goed te zijn.' Dat geldt zowel voor een club als voor een bedrijf. Ook als je aan de top staat moet je blijven streven naar toch weer beter worden. De kreet 'Never change a winning team' is beslist niet altijd van toepassing. Je moet blijven wisselen om juist verfrissend en winnend te blijven, anders komt er sleet in het spel. En trainen, trainen, trainen." AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 59