der Lem p z'n gemak uw van Van Gaal door Hans-Maarten Devrind foto's Louis van de Vuurst Gerard van der Lem was ooit de fameuze rechtsbuiten van FC Amsterdam. Humor was het karakter van die ploeg. Sinds 1991 is hij bij Ajax de schaduw van Louis van Gaal. "Ik voel me niet geremd en ik ben absoluut niet gefrustreerd. Ik voel me op min gemak in de schaduw van Van Gaal. En de spelers weten het, Louis heeft gelijk." Overtuiging Druk, druk, druk. Het is bij Ajax niet anders dan in de top van het bedrijfsleven. De assistent-trainer: "We hebben het druk. Maar we werken niet ónder druk. Bij een topclub als Ajax kun je het je alleen niet veroorloven te verslappen. Daar is geen tijd voor. Als er wordt getraind, moet dat gebeuren met volle inzet en overtuiging. Met je hele ziel en zaligheid. Als de spelers na afloop naar huis rijden, moeten ze in gedachten nog in de Meer zijn. Het is hun vak. Daarmee moeten ze doordrenkt zijn. De technische staf helpt hen daarbij. Wij spitten de tegenstanders uit, wij geven ze vooraf alle informatie. Niets laten wij aan het toeval over. De kracht van Ajax is het zoveel mogelijk uitsluiten van de factor toeval. Bij de technische staf heerst de overtuiging dat we nóg harder moeten werken dan vorig seizoen. Alleen al om te voorkomen dat er bij de spelers iets ontstaat van 'er kan ons niets meer gebeuren'. Tegen die verslapping vechten we. Dagelijks. Begin september moesten we tegen Sparta. De warming-up was niet goed. Louis en ik constateerden het langs de kant. Meteen bij binnenkomst krijgen de spelers het dan van Louis te horen. 'De warming-up deugde niet.' Die opmerking alléén is dan al voldoende. De spelers weten het, Louis heeft gelijk. Na zes minuten was het al 1-0 en na vijfentwintig minuten 2-0. We wonnen ten slotte moeiteloos met 4-0. Op zo'n middag zie je dat de spelers hun verantwoordelijkheid nemen. Want denk erom dat we ze veel verantwoordelijkheid geven. We zijn van mening dat we over alle voetbalzaken met ze moeten kunnen discussiëren. We willen bereiken dat ze voortdurend over het spelletje nadenken. Het kan niet zo zijn dat ze hun training afdraaien en vervolgens weer snel naar huis gaan. Bij Ajax is geen plaats voor mensen die tachtig procent geven. Je kunt als speler wel eens een mindere dag hebben, maar als dat een tweede keer voorkomt volgt er onmiddellijk een gesprek. Als het structureel wordt, kun je beter vertrekken. Een 6-1 overwinning, zoals laatst thuis op Roda JC, betekent niet automatisch een hosannah-stemming. Bij Ajax wordt dan nagepraat over dat ene tegendoelpunt. Hoe kon dat ontstaan? Wie deed wat fout? De kracht van Louis is dat hij over de kleinste dingen met iedereen communiceert. AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 47